Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Работите во канцеларија? Еве неколку совети за размрдување и рефреш

Објавено

на

  Голем дел од луѓето осумчасовното работно време го поминуваат „заробени“ во канцеларија, што е погубно за одржување на физичка кондиција, може да придонесе за дебелеење како и за одредени здравствени проблеми. Во продолжение пренесуваме повеќе совети, кои може секојдневно да се практикуваат за да се избегнат последиците од канцелариското работење и седење на столче со часови.

  -На секои 20-30 минути направете мало раздвижување на мускулите. Доволно е да станете, да ги размрдате рацете, да го исправите грбот и полека да го истегнете вратот. Овие вежби ќе ви одземат само една минута, а болката во грбот и мускулите ќе се намали, со што повторно може да ѝ се вратите на работата.

  -Иако столчињата се класичен предмет кој мора да се има во канцеларијата, сепак за вашето тело не се природно прифатливи. Затоа, земете гумена топка и користете ја како столче. Седењето на оваа топка ќе им овозможи на мускулите да се движат, додека вие сте задлабочени во работните обврски. Зошто? Секогаш кога телото ќе почувствува потреба од размрдување, ќе може лесно да се придвижи напред-назад, лево-десно.

  -Наутро потрудете се да пешачите од својот дом до работа, така ќе се подобри циркулацијата на крвта, желбата за сон ќе исчезне со што ќе се зголеми вашата енергија. Во текот на денот се препорачува да правите најмалку 10.000 чекори.

  -Со секое кафе потребно е да конзумирате барем една чаша вода, за хидратација на телото. Според некои истражувања, се претпоставува дека кафето предизвикува дехидрација.

  -Внимавајте на исхраната. Кифлите, крофните и брзата храна заменете ги со овошје и зеленчук и со храна богата со протеини.

  -Иако работата е важна, ништо не е поважно од вашето здравје. Очите најмногу страдаат од вештачката светлина и од зрачењето на новата технологија. Користете заштитни очила додека сте пред монитор и на секои 30 минути направете мал одмор за очите и затворете ги неколку минути. За програмерите и луѓето кои целото работно време го минуваат пред монитор, се препорачува на секои 30 минути да прават пауза од 10-15 минути.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  АНКЕТА

  По кој модел на настава треба да започне второто полугодие во училиштата?

  Резултати од анкетата

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 18 минути

  Паднал и тешко се повредил при скијање во Маврово

  Вестипред 1 час

  Нови препораки за патување во земјите од ЕУ во текот на пандемијата

  Гостиварпред 2 часа

  Во Гостивар пронајдена малолетничка која побегнала од Домот за деца без родители

  Здравје и убавинапред 3 часа

  Го намалува крвниот притисок, го штити срцето – овошје кое според Хомер е дар од боговите

  Вестипред 3 часа

  Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

  Гостиварпред 16 часа

  Во Гостивар повеќето хоспитализирани ковид пациенти се вакцинирани

  Македонијапред 18 часа

  Ковид биланс: 2.341 новозаразен, 21 починат, оздравеле 1.470

  Вестипред 20 часа

  Во Србија рекорд – 19.901 коронавирус случај

  Гостиварпред 21 час

  10 годишно дете е најмладиот пациент на инфективно во Гостивар

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар и Тетово за три часа откриени 19 брзи возачи на комбиња, автобуси и камиони

  Гостиварпред 23 часа

  Приведен гостиварец кој одзел клуч од возило

  Македонијапред 24 часа

  Почина познатиот композитор и диригент Александар Џамбазов

  Вестипред 1 ден

  Цените на нафтата растат поради тензиите во Европа и на Блискиот Исток

  Македонијапред 2 недели

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Гостиварпред 1 недела

  Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

  Вестипред 2 недели

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Македонијапред 2 недели

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 1 недела

  Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

  Гостиварпред 2 недели

  Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

  Гостиварпред 5 дена

  Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

  Гостиварпред 1 недела

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Вестипред 1 недела

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Гостиварпред 2 недели

  Под истрага 52 годишник од Гостивар фатен со 4,5 кг. хероин

  Занимливостипред 6 дена

  НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

  Гостиварпред 7 дена

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Гостиварпред 3 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 4 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 8 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 9 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 12 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 1 година

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена