Поврзи се со нас

Гостивар

Ракот на дојка може да се победи – Настан во Гостивар за подигнување на свеста за редовни прегледи

Објавено

на

Жените да водат грижа за здравјето, да вршат самопрегледи и редовни прегледи, што е клучно во борбата против карциномот на дојка, порачаа стручните лица на вечерашната панел дискусија која се одржа во Гостивар. Настанот го организираше Хуманитарното здружение на граѓани „Д-р Трајче Нешковски“, во рамки на одбележувањето на октомври како месец посветен на борбата против ракот на дојка.

„Сакаме да им пренесеме на жените да се грижат за своето здравје, да се прегледуваат, да преземаат мерки за превенција и рано дијагностицирање на болеста. Токму во таа насока се пораките на панел дискусијата чија тема гласи: Прегледај се, превенирај, заштити се. Планираме да доделиме 35 ваучери за бесплатна мамографија, кои Хуманитарното здружение „Д-р Трајче Нешковски“ ги обезбеди од средствата собрани од настаните кои се одржуваа минатиот викенд.“, изјави Ема Нешковска од Здружението.

Заменичката министерка за здравство, Маја Манолева појасни дека преку скрининг програмата за откривање на рак на дојка, определени возрасни групи на жени може бесплатно да направат мамографија, а доколку има потреба и ехо.

„Оваа година Министерството за здравство, покрај воведувањето на нова иновативна биолошка терапија, воведе и нова национална скрининг програма за превенција на карциномот на дојка. Досегашната граница од 50 години е спуштена на 45 години, а дополнително сите жени на возраст од 40 до 44 години со фамилијарна анамнеза за постоење на карцином на дојка во семејството на близок, може самоиницијативно да се пријават за оваа скрининг програма, која секако е бесплатна. Скринингот опфаќа мамографија, а ако е потребно и ехо.“, рече Манолева.

Во однос на фактот што во Гостивар нема мамограф во Јавните здравствени установи, заменик министерката кажа: „Се надевам дека новиот тренд на доведување на софистицирана, современа опрема во рамките на јавните здравствени установи и во Гостивар ќе биде блиска реалност за жените од регионот.“.

На панелот свои обраќања имаа и: Д-р Александар Велјаноски, спец. Гинеколог, Д-р Софија Трајковиќ, спец. Гинеколог, Д-р Љубица Анастасиеска, спец. Ренденолог и Д-р Неџати Јакупи, спец. хирург, директор на Универзитетска клиника за торакална и васкуларна хирургија.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 44 минути

Закани и напад врз сопственик на локал во Гостивар заради долгови

Гостиварпред 2 часа

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 5 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 5 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 7 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 7 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 8 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 10 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 11 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена