Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Рамадани: ДУИ во Гостивар ќе донесе модерна инфраструктура и урбан развој

Објавено

на

Урбаниот развој, инфраструктурата и квалитетот во општинските услуги како еден од петте столба на Изборната програма „Гостивар кој го сакаме“, зазема важно место во нашата посветеност кон граѓаните на Гостивар за реализација во следниот четиригодишен мандат, нагласи Газменд Рамадани, кандидат за советник од листата на ДУИ.

„Современа инфраструктура за секоја населба, патна мрежа и урбан развој, паркинзи сообраќај и јавен транспорт, енергетска ефикасност, транспарентност на општината, модернизација на јавните претпријатија и противпожарна служба, водоснабдување и канализација во која било населба каде што недостасуваат, зелени површини, депонијата  Русино и управување со кучиња бездомници ќе останат приоритет во нашата работа во владеачкиот мандат 2021 – 2025 година.“, нагаси Рамадани.

Како капитални проекти кандидатот ги спомена:изградба на четврти мост над реката Вардар и поврзување патишта, пробивање на бул „Браќа Ѓиноски“, кружен тек и два влеза и излези во градот, слободна економска зона (во близина на Коридорот 8), катни гаражи на четири локации, јавен градски превоз, велосипедски патеки, енергетска ефикасност, вклучувајќи колективно домување, училишта и административни објекти.

„Транспарентноста е клучен елемент во градењето на довербата на граѓаните во институциите. Заложбата за транспарентност им покажува на граѓаните дека Општината и нејзините службеници немаат што да кријат. Постојат голем број начини за да се покаже оваа посветеност. Ние во следниот мандат 2021 – 2025 година ќе го инсталираме овој систем за да ја направиме Општина Гостивар потранспарентна и посигурна за секој граѓанин.“, наведе Рамадани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Zgjedhjet Lokale 2021

Ramadani: BDI në Gostivar do të sjellë infrastrukturë moderne dhe zhvillim urban

Објавено

на

Zhvillimi Urban, Infrastruktura dhe cilësia në shërbimet komunale si një nga pesë shtyllat e Programit Zgjedhor “Gostivarin që duam”,  zë vend të rëndësishëm në zotim tonë para qytetarëve të Gostivarit për realizim në mandatin e ardhshëm katërvjeçar”, potencoi Gazmend Ramadani kandidat për këshilltar në listën e BDI dhe Iniciativës për Gostivarin që dua.

“Infrastrukturë moderne për çdo vendbanim, rrjeti rrugor dhe zhvillimi urban Parkingjet Komunikacioni dhe transporti publik, efikasiteti energjetik, transparenca komunale, modernizimi i Ndërmarrjeve Publike dhe Shërbimit të zjarrëfikësave, ujësjellësi dhe kanalizimet në çdo vendbanim ku mungon, hapësira të gjelbëra, deponia Rusino si dhe menaxhimi me qentë e pastrehë do të mbeten prioritet në punën tonë në mandatin qeverisës 2021 – 2025.”, theksoi Ramadani.

Si projekte kapitale kandidati i përmendni: ndërtimi i urës së katërt mbi lumin Vardar dhe rrugët lidhëse, depërtimi i Bulevardit “Vëllezërit Gjinoski”, qarkore dhe dy hyrje dalje të qytetit, caktimi i zonës së lirë ekonomike (në afërsi të Koridorit 8), garazhe në kate në katër lokacione të qytetit, themelimi dhe Organizimi i Transport publik urban, projektimi dhe ndërtimi i shtigjeve për biçikleta si dhe efikasitet energjetik duke përfshi banesat kolektive, shkollat dhe objektet administrative.

“Transparenca është elementi kyç në ndërtimin e besimit të qytetarëve kundrejt institucioneve. Angazhimi për transparencë i tregon qytetarëve se Komuna dhe zyrtarët e saj nuk kanë asgjë për të fshehur. Ka një sërë mënyrash për të treguar këtë përkushtim; ndërsa ne në mandatin e ardhshëm 2021 – 2025 do të instalojmë këtë sistem për të bërë institucionin e Komunës së Gostivarit më transparent dhe të besueshëm për çdo qytetar.”, tha Ramadani.

Популарно изминативе 100 дена