Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Рамадани: ДУИ во Гостивар ќе донесе модерна инфраструктура и урбан развој

Објавено

на

Урбаниот развој, инфраструктурата и квалитетот во општинските услуги како еден од петте столба на Изборната програма „Гостивар кој го сакаме“, зазема важно место во нашата посветеност кон граѓаните на Гостивар за реализација во следниот четиригодишен мандат, нагласи Газменд Рамадани, кандидат за советник од листата на ДУИ.

„Современа инфраструктура за секоја населба, патна мрежа и урбан развој, паркинзи сообраќај и јавен транспорт, енергетска ефикасност, транспарентност на општината, модернизација на јавните претпријатија и противпожарна служба, водоснабдување и канализација во која било населба каде што недостасуваат, зелени површини, депонијата  Русино и управување со кучиња бездомници ќе останат приоритет во нашата работа во владеачкиот мандат 2021 – 2025 година.“, нагаси Рамадани.

Како капитални проекти кандидатот ги спомена:изградба на четврти мост над реката Вардар и поврзување патишта, пробивање на бул „Браќа Ѓиноски“, кружен тек и два влеза и излези во градот, слободна економска зона (во близина на Коридорот 8), катни гаражи на четири локации, јавен градски превоз, велосипедски патеки, енергетска ефикасност, вклучувајќи колективно домување, училишта и административни објекти.

„Транспарентноста е клучен елемент во градењето на довербата на граѓаните во институциите. Заложбата за транспарентност им покажува на граѓаните дека Општината и нејзините службеници немаат што да кријат. Постојат голем број начини за да се покаже оваа посветеност. Ние во следниот мандат 2021 – 2025 година ќе го инсталираме овој систем за да ја направиме Општина Гостивар потранспарентна и посигурна за секој граѓанин.“, наведе Рамадани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Спортпред 40 минути

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 2 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 3 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 16 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 18 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 22 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 24 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ramadani: BDI në Gostivar do të sjellë infrastrukturë moderne dhe zhvillim urban

Објавено

на

Zhvillimi Urban, Infrastruktura dhe cilësia në shërbimet komunale si një nga pesë shtyllat e Programit Zgjedhor “Gostivarin që duam”,  zë vend të rëndësishëm në zotim tonë para qytetarëve të Gostivarit për realizim në mandatin e ardhshëm katërvjeçar”, potencoi Gazmend Ramadani kandidat për këshilltar në listën e BDI dhe Iniciativës për Gostivarin që dua.

“Infrastrukturë moderne për çdo vendbanim, rrjeti rrugor dhe zhvillimi urban Parkingjet Komunikacioni dhe transporti publik, efikasiteti energjetik, transparenca komunale, modernizimi i Ndërmarrjeve Publike dhe Shërbimit të zjarrëfikësave, ujësjellësi dhe kanalizimet në çdo vendbanim ku mungon, hapësira të gjelbëra, deponia Rusino si dhe menaxhimi me qentë e pastrehë do të mbeten prioritet në punën tonë në mandatin qeverisës 2021 – 2025.”, theksoi Ramadani.

Si projekte kapitale kandidati i përmendni: ndërtimi i urës së katërt mbi lumin Vardar dhe rrugët lidhëse, depërtimi i Bulevardit “Vëllezërit Gjinoski”, qarkore dhe dy hyrje dalje të qytetit, caktimi i zonës së lirë ekonomike (në afërsi të Koridorit 8), garazhe në kate në katër lokacione të qytetit, themelimi dhe Organizimi i Transport publik urban, projektimi dhe ndërtimi i shtigjeve për biçikleta si dhe efikasitet energjetik duke përfshi banesat kolektive, shkollat dhe objektet administrative.

“Transparenca është elementi kyç në ndërtimin e besimit të qytetarëve kundrejt institucioneve. Angazhimi për transparencë i tregon qytetarëve se Komuna dhe zyrtarët e saj nuk kanë asgjë për të fshehur. Ka një sërë mënyrash për të treguar këtë përkushtim; ndërsa ne në mandatin e ardhshëm 2021 – 2025 do të instalojmë këtë sistem për të bërë institucionin e Komunës së Gostivarit më transparent dhe të besueshëm për çdo qytetar.”, tha Ramadani.

Популарно изминативе 100 дена