Поврзи се со нас

Вести

Рамазан Кадиров унапреден во генерал-полковник

Рускиот претседател Владимир Путин го унапреди Рамзан Кадиров во генерал-полковник поради неговата улога во инвазијата на Украина, која чеченскиот лидер ја користи за да ја покаже својата лојалност кон Москва, објави Гардијан.

Објавено

на

Фото: © Јелена Афонина/ТАСС/Ројтерс

Претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин, потпиша указ за доделување воен чин „генерал-полковник“ на шефот на Чеченската Република Рамзан Кадиров. Ова го изјави претседателот на Парламентот на Чеченската Република, Магомед Даудов.

„Драги пријатели, од се срце му честитам на мојот драг брат, поглаварот на Чеченската Република, херојот на Русија Рамзан Ахматович Кадиров, што му беше доделен воен чин генерал-полковник со указ на претседателот на Русија, врховен командант Владимир Путин! напиша Даудов на својот канал Телеграм. 

Тој исто така истакна дека придонесот на Каидров во победата над меѓународниот тероризам во Чеченија и зачувувањето на интегритетот на Русија не може да се прецени.

На почетокот на војната, водачот на автономната област Чеченија, Рамазан Кадиров, рече дека ќе ја испрати својата војска за да помогне во војувањето во Украина.

Кадиров сега изјави дека сите мажи од неговото семејство се во Украина и дека учествуваат во руска специјална операција во Украина. Тој го спомна своето унапредување во рекацијата кон портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков кого Кадиров го критикуваше за некои изјави.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена