Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Расолница, кисела семоќница – Една чашка на ден, здрави како дрен

Објавено

на

Ставање кисела зелка за зимница е традиција што ја негуваат многу семејства. Од неа се прави сарма, подварок, се јаде како салата…Секако, тоа оди комплет со расолот, сокот од киселата зелка, кој важи за исклучително здрава и корисна течност. На гостиварски го викаме „ју(в)а“.

Зошто треба да ја пиете? Расолницата изобилува со витамин Ц, а содржи и натриум, железо, калциум. Одлична е во борбата против тегоби во желудникот и цревата, помага при остеопороза, го чисти организмот од токсини и делува против запек. Се смета за природен лек против висок крвен притисок, а во комбинација со лажичка маслиново масло е супер оружје  против камен во жолчката.

Да не заборавиме дека киселата зелка е нискокалорична, што ја прави идеална за оние што сакаат да слабеат. Високото количество витамин Ц, во расолницата ја штити одбрамбената сила на организмот и овозможува и во текот на диета да се остане во полна физичка форма, а воедно да се внесува во организмот доволно корисни материи.

Вреди да се спомене дека овој сок од зелка е одлично средство за освежување, ако сте претерале со конзумирање на алкохол и имате мамурлук. Една чаша расолница експресно ќе го хидрира телото и ќе ги надомести изгубените електролити, па ќе можете да функционирате нормално.

Освен за пиење, расолницата може да ја користите и како додаток во супи и други готвени јадења, на кои нема да им пречи малку киселост во вкусот. Едноставно при варење на храната, додадете неколку лажички.

Трик плус: Ако сакате ју(в)ата да има поубав изглед и фина црвена боја, во бурето каде што ја ставате киселата зелка, додадете излупено и добро измиено цвекло.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 38 минути

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 1 час

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 3 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 3 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 4 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 16 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 19 часа

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 20 часа

Во Гостивар дневно над 530 барања за пасоши, лични карти и возачки-Годинава издадени 30.014 документи

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена