Поврзи се со нас

Спорт

Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

Објавено

на

Продолжува жестоката трка за местата кои водат во завршниот Плеј-оф во Првата македонска кошаркарска лига. Гостивар со победата вечерва во „Младост“ против ТФТ Скопје 92-85, истата ја направи крајно неизвесна.

Гостите од Скопје сигурно го отворија натпреварот, без многу напор добивајќи ги првите 10 минути (16-19). Домаќините се освестија дури во вториот период во кој го „торпедираа“ гостинот постигнувајќи дури 7 тројки, за што гостинскиот тим немаше соодветна одбрана, периодот заврши (33-21), на полувреме се замина со резултат 49-40.

Шутерското шоу продолжи и во вториот дел, гостиварци одиграа квалитетно и во одбраната по што водството се зголемуваше, пред крајот на третиот период стигнаа и до највисоката предност од +16, (80-64). ТФТ Скопје тргна на се или ништо во последниот период, кај гостиварци дојде до мало опуштање на неколку минути пред крајот, по што повторно распали гостиварската артилерија со шут за три, не дозволувајќи да се загрози победата. Кошаркарите на Гостивар на овој натпревар постигнаа 15 тројки од 28 обиди.

Српските интернационални Александар Тордоровиќ и Никола Силаџи со по 17 поени беа најефикасни кај Гостивар, Ефремоски запиша 15, Јанески 14 поени. Амир Смит од ТФТ Скопје беше најефикасен на натпреварот со 20 поени.

КК Гостивар со оваа победа се искачи на четвртата позиција на табелата, веќе во недела го очекува уште еден директен дуел со екипата на Еуроникел.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 53 минути

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена