Поврзи се со нас

Гостивар

Распоред на литургии за Божиќ 2023 во Гостивар, Бадниковата поворка почнува во 9 часот

Објавено

на

Православните христијани со радост го очекуваат големиот празник Христовото раѓање, кој црквата го одбележува со свечени литургии и вековни традиции. Божиќната програма за 2023-то лето господово во Гостивар започна утрово (5 јануари) на празникот Св.Наум Охридски Чудотворец.

Чествувањето продолжува утре на Бадник (6 јануари) кога ќе има утрена со царски часови и Литургија на Св.Василиј Велики. За во 9 часот пак, е предвидено тргнувањето на Бадниковата поворка од соборниот храм Успение на Пресвета Богородица. Собирањето на децата е во 8.40 часот.

Во 17 часот ќе има вечерна богослужба и во 19 часот осветување на бадниковите гранчиња, палење на бадниковиот оган и огномет.

На Божиќ (7 јануари) во 8.30 часот во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ Владиката г.Јосиф ќе чиноначалствува со света Архиерејска Литургија.

На 8 јануари (Собор на Пресвета Богородица) со почеток во 7 часот ќе биде отслужена утрена со Литургија на Св.Јован Златоуст. Литургија ќе има и утрото на 9 јануари (Св.Архиѓакон Стефан), како и на 14 јануари (Св.Василиј Велики) –Црковна Нова Година.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена