Поврзи се со нас

Македонија

Раст на бројот на лица кои по втор пат се заразиле со корона

Објавено

на

Во периодот од 25 до 31 октомври во земјава биле направени вкупно 20.976 тестови за ковид, а регистрирани сe 2.804 нови позитивни случаи, што е зголемување од 3,7% во однос на претходната недела. Податоците се наведени во неделниот извештај на Институтот за јавно здравје. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.293). Во Гостивар во текот на посочениот период потврдени се 8 нови случаи, а бројот на активно болни е 23.

Со статус „оздравени“ минатата недела се стекнале 2.205 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.
Во текот на минатата недела вкупно се пријавени 38 реинфекции, зголемување од 5,6% во однос на претходната недела. Пријавен е 71 смртен случај во 20 градови во текот на изминатата недела, најголем дел од нив се од Скопје (18). Најголем број (58) од починатите припаѓаат на возрасната група над 60 години, а регистрирани се починати лица и кај возрасната група од 50-59 години (5), 40-49 години (5), 30-39 години (2) и од 10-19 години (1 лице).

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 57 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 18 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 18 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 1 ден

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Rritje e numrit të personave të cilët për herë të dytë janë infektuar me koronë

Објавено

на

Në periudhën prej 25 deri 31 Tetor në vendin tonë janë bërë gjithësej 20.976 teste për kovid, kurse janë regjistruar 2.804 raste të reja pozitive, që është zmadhim prej 3,7% në krahasim me javën e kaluar. Të dhënat janë të shënuara në raportin javor të Institutit për shëndet publik. Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.293). Në Gostivar gjatë periudhës së lartëpërmendur janë konfirmuar 8 raste të reja, kurse numri i të sëmurëve aktiv është 23.

Me status “të shëruar” javën e kaluar janë marrë 2.205 persona të cilët kanë qenë të hospitalizuar ose në mjekim shtëpiak.

Gjatë javës së kaluar janë paraqitur 38 reinfektime, zmadhim prej 5,6% në krahasim me javën paraprake. Janë paraqitur 71 raste vdekjeje në 20 qytete gjatë javës së kaluar, pjesa më e madhe e tyre janë nga Shkupi (18). Numri më i madh (58) i të vdekurve u takojnë grup moshës mbi 60 vjet, kurse janë regjistruar persona të vdekur edhe tek grup mosha prej 50-59 vjet (5), 40-49 vjet (5), 30-39 vjet (2) dhe prek 10-19 vjet (1 person).

Популарно изминативе 100 дена