Поврзи се со нас

Вести

Раст на глобалната продажба на цигари

Објавено

на

Продажбата на цигари на светско ниво, драстично се зголеми првпат по две десетлетија. Имено, од почетокот на пандемијата на Ковид-19, забележано е зголемување на употребата на тутунски производи, покажуваат податоците на Федералната трговска комисија во САД.

Производителите на цигари лани продале 203,7 милијарди цигари, а 202,9 милијарди во 2019 година, што е зголемување од околу 0,4 отсто.

Средствата за рекламирање и промоција на тутун исто така се зголемиле на 7,84 милијарди долари во 2020 година, во однос на 7,624 милијарди долари претходната година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Таравари: Гостивар треба да биде модел за Северна Македонија за меѓуетничките односи

Македонијапред 3 часа

Пендаровски ги потпиша указите за петте закони за изградба на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Во Градец пуштен во употреба Дневен центар за лица со попреченост

Гостиварпред 4 часа

Нарушен јавен ред и мир во Гостивар на прославата за Ердоган

Македонијапред 5 часа

Бектеши: Нема продолжување на мерката за замрзнување на цените на земјоделските производи и нема поскапување на струјата

Гостиварпред 6 часа

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Тепачка во гостиварска Циглана, приведени неколку лица

Македонијапред 7 часа

УЈП: Рокот за годишните даночни пријави истекува на крајот од овој месец

Македонијапред 9 часа

Одржана 10. државна изложба на македонско овчарско куче караман

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена