Поврзи се со нас

Гостивар

Расте бројот на дијабетичари, младите медицинари во Гостивар со превентивни активности

Објавено

на

Средното медицинско училиште во Гостивар во соработка со Здружението на дијабетичари „Вардар“ го одбележа Светскиот ден на борба против дијабетес, 14-ти ноември со превентивна активност на градскиот плоштад. Младите медицинари на посебни штандови на минувачите им го мереа нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок, и им поделија по некој совет за добро здравје.

„Со оваа активност се вклучуваме во одбележување на Светскиот ден на борба против дијабетесот. Има голем интерес од граѓаните да им се измери шеќерот во крвта и притисокот, и за среќа на повеќето параметрите им се на добро ниво. Им даваме и некои совети за заштита на здравјето и превенција од дијабет. Најважно е да си прават редовни контроли и анализи, за доколку се јави проблем навреме да се реагира“, рече професорката, Александра Силјаноска.

Претседателот на Здружението на лица со дијабет во Гостивар, Велко Бобароски нагласи дека најголем проблем за пациентите со дијабет е недостигот на терапија и помагала, за што се прават напори да се надминува.

„Во целата држава има проблеми, па и Гостивар се соочува со потешкотии во однос на  инсулинска терапија, ленти за мерење, игли и сл. Пред неколку дена имавме состанок со претседателот на државата, кој вети дека ќе помогне и ако ги исполни ветувањата, на што се надеваме, роблемите ќе се надминат.“, рече Бобароски оценувајќи дека има раст на бројот на дијабетичари, а за жал тоа се забележува и кај младата популација.

„Во гостиварскиот регион официјалната бројка е околу 7.500, но реално е поголема и стигнува до 9.000. Има пораст и возрасната граница се поместува. Има и бебиња со дијабет, не многу, но сепак, да, ги има. Порастот на дијабетот во последните години е голем, а сето тоа се должи на неправилната исхрана, немање физичка активност“, кажа тој.

Светскиот ден на дијабетесот годинава се одбележува под мотото „Познавај го твојот ризик, познавај го твојот одговор“.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена