fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Расте бројот на склучени бракови на подрачјето на Гостивар

Објавено

на

fennes_weddingЗа прв пат после пет години, лани во Гостивар се бележи пораст на бројот на новоформираните брачни заедници. За разлика од претходно, кога владееше тренд на намалување на браковите, актуелните податоци се оптимистички.

Според Државниот завод за статистика, во текот на минатата година во Гостивар и гостиварско во брачна заедница влегле 690 парови, што е за 20-тина повеќе од претходната година.

Дел од оние кои лани одлучиле да запливаат во брачните води зад себе веќе имале пропаднати бракови. 50 гостиварки биле невести по втор пат, а има и неколку случаи на третата среќа во брачниот живот.

Анализирано по месеци, најмногу бракови се склучуваат во август, а најмалку во март. Просечната возраст е 26 години за невестата и 29 години за младоженецот.

Во однос на другите поголеми градови Гостивар е на врвот на табелата заедно со Куманово, Тетово и Битола.

Податоците за првата половина од оваа година за гостиварскиот регион зборуваат за 291 склучен брак и 52 разводи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!