Поврзи се со нас

Интервју

Разговор со Гази Абдураими, командир на ПС Гостивар

Објавено

на

 

Сообраќајките и пукањето на свадби, најголеми проблеми во летниот период

 

Секое лето во Гостивар низ улиците се случува сообраќаен хаос поради зголемената фреквенција на автомобили, се вози брзо, не се почитуваат правилата, се бележат зачестени сообраќајни несреќи. Какви мерки преземате во поглед на надминување на ваквата состојба?

Гази Абдураими: Ние постојано имаме контроли на терен, полицијата е присутна на улиците во секое време. Од наша страна се преземаат соодветни мерки против сите кои го прекршуваат законот. Во оваа прилика сакам да упатам апел до возачите да ги почитуваат сообраќајните знаци, укажувањата на униформираната полиција и особено да не возат брзо, за да не дојде до несакани последици. За оние кои нема да ги почитуваат законите, ќе следуваат соодветни казни и тука нема да се прават никакви отстапки.

Од почетокот на неделава во правец на намалување на сообраќајните гужви, привремено се воведе забрана за паркирање на возила во тесниот дел на бул. „Браќа Ѓиноски“, па сега се вози по двете коловозни ленти. Ќе има ли други такви слични чекори и некои промени во сообраќајниот режимот?  

Гази Абдураими: Во градот сега има зголемен број на возила поради доаѓањето на иселениците и моравме да преземеме некои мерки да се олесни сообраќајот. Одлуката за забрана за паркирање во тесниот дел на булеварот ја донесовме заедно со општината. Сметаме дека со отворање на двете ленти за движење на возила ќе се придонесе за намалување на гужвите и подобро одвивање на сообраќајот. Ова е едно привремено решение, кое ќе трае зависно состојбата на терен и нашите проценки. Сега за сега, немаме предвидено други промени во правилата или менување на сообраќаен режим.

Гостиварското лето, за жал се карактеризира и по уште една друга негативна појава – пукањето на свадбени веселби. Веќе имавме еден случај на сериозно повредено лице, а во минатото славењето со оружје земало и жртви. Како се борите против оваа лоша „традиција“?

Гази Абдураими: Нашите податоците покажуваат дека во 2016-та година сме имале две тешко повредени лица при пукање од огнено оружје на свадби. Овие случаи се решени со поднесување на две кривични пријави, согласно Кривичен законик на Република Македонија.  Лани пријавени биле и 10 оштетувања на имот или возила за кои се преземаат мерки. Оваа година, имавме случај на едно повредено лице на чие целосно расчистување работиме интензивно. Ние и претходно сме предупредувале на опасноста, а сакам и во оваа прилика да го повторам апелот да не се употребува огнено оружје затоа што ризикот е голем, лесно може да дојде до повреди на граѓани и тешки последици. Во поглед на нашите мерки, ние ќе одиме до крај, значи полицијата ќе ги презема сите соодветни мерки по Законот за кривична постапка, да се казнат сторителите. Сепак свеста треба да биде на едно повисоко ниво, затоа што еден куршум во некој случај може да чини човечки живот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена