Поврзи се со нас

Интервју

Разговор со Луан Зенки, директор на Центар за култура АСНОМ во Гостивар

Објавено

на

Ланската година заокружена со околу 150 настани и неколку значајни зафати

Во годината што измина, Центарот за култура во Гостивар беше средиште на многу настани од различни области на културното живеење. Имавте свои проекти, но и доста гости кои донесоа свои настани пред гостиварската публика. Кога гледате наназад на една заокружена  2017-та, која е вашата оценка за тоа што го сработивте како културна институција?    

Луан Зенки: Ако треба да се каже со една реченица, тогаш би рекол: имавме бурна, но многу успешна година. Во Центарот за култура лани се одржаа околу 150 настани, бројка која нас не прави навистина горди. Ги имаше најразлични, изложби од кои дванаесет според Програмата, но и други плус, потоа концерти, драмски изведби итн. Нашите соработници придонесоа да ја збогатиме понудата. Во соработка со Театар Дунек, на пример направивме дури четири премиери за кои имаше голем интерес од публиката.

Како успешен настан можам да го издвојам Театарскиот фестивал „Отело“  со учество на драмски групи од Македонија, Косово, Албанија, кој се надевам дека ќе стане традиционален. Може да кажам дека сцената во Гостивар беше шаренолика, затоа што организиравме и рок концерти и вечери на класична музика и фолклорни манифестации. Би го споменал и поетскиот фестивал Литературни искри, како и библиографијата „Гостиварски автори“ на нашата колешка Теута Османи. Како посебно интересни лани може да се издвојат манифестациите коишто странските земји ги донесоа во нашата институција, како на пример свеченоста по повод Денот на независноста на Кина. Тоа покажува дека и ние како институција и гостиварци како публика стануваат привлечни за прикажување на различната култура од сите страни на светот.

За да има настани и публика треба да постојат и соодветни услови. Што минатата година презедовте во правец на подобрување на состојбата на самиот објект, на салите…?

Луан Зенки: Во 2017-та имавме три покапитални инвестиции. За нас како институција е многу важни што го средивме задниот дел, значи делот на старата библиотека. Таму беше еден вид депонија. Добивме проект од Министерството и еве денес наместо хаос, таму има убав широк пат, кој не го користиме само ние, туку и сите граѓани. Сега може да здивнеме со оглед тоа што целата зграда надворешно е комплетна. Што се однесува до внатрешноста интервениравме на таванот во големата сала. Беше крајно време да се стегне и да престанат проблемите со прокиснување. Третата значајна работа беше средување на осветлувањето. До скоро, театарската сцена ја крпевме со осум рефлектори, а сега веќе имаме функционални 29 рефлектори. Тоа не прави подготвени да одговориме на потребите за било каква драмска претстава.

Секоја година се занимаваме и со затоплувањето, но секако потребна е помош и поддршка. За во 2018 има интерес во Министерство за култура да помогнат големата сала да биде уште потопла и покомотна, па во постудените месеци ќе бидеме подготвени да имаме настани секој ден.

Што може да очекуваме во новата година?

Луан Зенки: Нема дилема дека ќе продолжиме да работиме со полна пареа. Сепак за конкретни настани, манифестации, проекти е рано да се зборува. Во текот на овој месец очекуваме одговор кои наши настани ќе влезат во годишната програма на Министерството за култура , па ќе ги знаеме подетално насоките. Тоа што можам да го откријам е дека крајот на јануари ќе биде исполнет со богата филмска понуда за гостиварци.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 11 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 12 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 13 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 15 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена