Поврзи се со нас

Гостиарски

Разговор со учителките од Гостивар, Зора Илиевска и Виолета Алигега Рамадани по повод Светскиот ден на учителите

Објавено

на

  Денешниот датум 5-ти Октомври се одбележува како Светски ден на учителите. По тој повод за професијата, доживувањата со учениците и предизвиците поразговаравме со две учителки: Зора Илиевска од ОУ „Гоце Делчев“ и Виолета Алигега Рамадани од ОУ „Единство“.

  Gostivarpress.mk: Зошто ја избравте професијата учителка?

  Зора Илиевска: Затоа што многу ги сакам децата и нивната искреност секогаш ме привлекувала работата со деца.

  Алигега Рамадани: Најпрво сакам да им го честитам празникот на сите колеги. За изборот на професијата, мислам дека и генот има улога, затоа што мојот татко бил просветен работник. Ако се родам повторно, повторно би била учителка.

  Gostivarpress.mk: Какво е искуството кога се работи со деца и што е најважно во работата со деца?

  Зора Илиевска: Во образование сум веќе 33 години и во ниту еден момент не сум се покајала што ја избрав оваа професија. Искуството е големо секојдневно се соочуваш со различни деца и различни особини. Во секој момент треба да знаеш како да постапиш со предизвиците и секогаш треба да будеп подготвен за нивните разновидни прашања. Пред се треба да го научиш темпераментот на секое дете и треба да бидеш спремен што да очекуваш од секое одделно.

  Алигега Рамадани: Ова е најблагородната мисија. Да работиш со дете е нешто најубаво. Тие се најранливи, а истовремено и најискрени и навистина е предизвик да им допреш до душата. Јас многу ги сакам и почитувам децата. Им пристапувам на таков начин, како и тие мене, со многу љубов и искреност. Никогаш не заборавам дека тоа се деца и тие ќе растат, а ние пак старееме.

  Gostivarpress.mk: Споделете со нас некои моменти кои најмногу ги паметите од својата кариера како учителка…

  Зора Илиевска: Секој ден се соочувам со различни моменти. Некои се смешни, а некои тажни. Во моето работно искуство за голема среќа повеќето се смешни.Одамна во една генерација имав ученик кој беше од сиромашно семејство и секој вторник беше отсутен на часовите. Еден ден го повикав и го прашав зошто не доаѓа во вторник на училиште? Ја наведна главата очите му се наполнија со солзи и тивко ми рече дека неговото семејство е сиромашно и дека тој сака да им помогне, затоа секој вторник одел на пазар и разнесувал роба за да заработи пари. Во тој момент и моите очи се наполнија со солзи.Во првиот момент помислив како да му помогнам. Оваа случка нема никогаш да ја заборавам. Во нашата професија има многу емотивни моменти. Се радувам на сите нивни успеси и им давам максимална поддршка на секое поле.

  Алигега Рамадани: Секако, случки и доживувања имаме секојдневно и во училниците и во училишниот двор. Сакаме да ги паметиме тие што се најпозитивни, тие што им донеле некоја радост на децата. Тоа за мене се моментите на пречекување на децата, кога родителите ги носат до училиштето и кога јас како учителка гледам дека дечињата среќни влегуваат внатре. Сакаат да ме прегрнат, внимателно ме слушаат и ги прифаќаат моите совети. Детската искреност нема цена, а кога ќе почувствуваш дека си ја добил нивната доверба и дека дури и јадењето сакаат да го поделат со тебе, навистина тоа е најголемото богатство за една учителка. 

  Gostivarpress.mk: Сега имаме поинакви услови за настава заради пандемијата, како децата и вие како наставен кадар го прифаќате тоа?

  Зора Илиевска: Во ова време на пандемија со кое се соочува целиот свет и кај нас не остана незабележано. Почитувајќи ги протоколите сега за сега успешно се справуваме со ситуацијата во која се затекнавме. Децата ги почитуваат мерките за заштита исто како и ние професорите. Голема благодарност на родителите за соработката и за разбирањето во врска со условите за работа. Благодарност до директорот и до педагошката служба за условите што ни ги овозможија.

  Алигега Рамадани: Јас сум учителка од 20-ти век, а сега за прв пат се среќавам со ваква ситуација. Не е мое да зборувам за пандемијата и вирусот, има стручни лица за тоа. Но, во однос на протоколите, може да кажам дека децата веќе се навикнаа, знаат дека треба да се носи маска, да се држи дистанца, ги миеме рачињата често. Едноставно тоа се прифати и така мора да работиме. Се трудам сите тие правила на децата што повеќе да им ги објаснувам преку игра, песна, на некој интересен начин и така полесно учиме и се навикнуваме на мерките.

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 11 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 16 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!