Поврзи се со нас

Македонија

Разликата во придонесите на минималецот ќе ги покрие МТСП, Лукаревска ја појаснува постапката

Објавено

на

  • Shqip

Во април работодавачите треба да исплатат повисока мартовска плата во минимален износ од 18.000 денари. Министерот за финансии Фатмир Бесими изјави дека минималната плата од март ќе изнесува 18.000 денари за вработените и во приватниот и во јавниот сектор.

,,Дополнително ова се случува во услови на здравствена и енергетска криза, што уште појасно ја покажува нашата определба како Влада за раст на платите во земјава. Ова е системско решение, кое е во надлежност на Министерството за труд и социјална политика, а со кое преку утврдена методологија минималната плата ќе биде заштитена од инфлација и поврзана со порастот на продуктивноста на трудот. Државата има партнерски однос со стопанството и имајќи ја предвид целокупната тековна состојба, во Буџетот се издвоени 16 милиони евра за субвенционирање на делот на придонесите за зголемување на минималната плата”- истакна Бесими”.

Директорката на УЈП Сања Лукаревска информира дека разликата од придонесите на нето зголемената минимална плата, ќе ја исплаќа Министерството за труд и социјална политика.

,,Постапката е едноставна, односно работодавачот во месечната пресметка за интегрирана наплата за оние лица за коишто ќе бара обезбедување на финансиска помош од државата ги означува со посебна шифра на која што работиме во моментот во УЈП и благовремено ќе известиме за сите соодветни поединости. УЈП во рок од 30 дена после исплатената плата ќе доставува извештај од обработени податоци до МТСП од каде ќе се врши исплатата на финансиската помош на работодавачите. Финансиска помош ќе се исплати на оние работодавачи што ги исполнуваат следниве услови: работодавачот да не е ослободен од плаќање на придонеси од задолжително социјално осигурување или данок на личен доход за вработеното лице со минимална плата; да има статус на активен обврзник, односно да не е во постапка на стечај или ликвидација или постапка на бришење, и да ги има подмирено обврските по основ на плата, придонеси од задолжително социјално осигурување и даноци, заклучно со последниот ден од месецот за кој се обезбедува финансиската помош“. – истакна Лукаревска

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 18 минути

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 2 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 2 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 3 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 5 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 6 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 7 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 8 часа

Бананата помага за понизок крвен притисок

Македонијапред 19 часа

Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

Гостиварпред 22 часа

На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

Македонијапред 1 ден

Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

Македонијапред 1 ден

Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

Вестипред 1 ден

Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена