Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Разлики помеѓу органска, природна и здрава храна

Објавено

на

  Иако на сите ни се познати овие термини и не ретко ги поистоветуваме, а се однесуваат на органски, природни и здрави намирници, сепак имаат различно значење и би сакале да ги разграничиме.

  Органска храна – се одгледува без вештачки пестициди, ѓубрива и хербициди. Органското месо, јајца и млечни производи се добиваат од животни кои се одгледуваат по природен пат без додавање на хормони или антибиотици.

  Природна храна – храна без синтетички или вештачки состојки (адитиви) и заштитни хамикалии.

  Здрава храна – Општ термин за намирници кои можат да бидат и од органско и од природно потекло, или дури и редовни намирници кои претрпеле мала преработка за да бидат здрави. На пример брашно од цели зрна од житарка мелено на млински камен.

  Многумина тврдат дека органската храна има поголема концентрација на хранливи материи, но мислењата се поделени. Хранливите состојки на намирниците зависат од тоа начин намирницата е обработена и кога е складирана. Освен доколку намирницата е свежа, нема потврдени докази дека органската или природната храна има подобар вкус или поздрав од обична намирница. Начинот на ракување и обработка на самата намирница исто така влијае на вкусот. На пример доколку доматот е прерано обран, тој сеуште не е зрел па и вкусот не е целосно оформен како на зрел домат.

  Доколку на производот кој сте го купиле пишува дека е со органско потекло тоа значи дека во процесот на неговото производство не се користени пестициди, вештачки ѓубрива, јонизирачка радијација, адитиви, антибиотици, хормони за растење, генетски модификации и тн. Извонредно внимание се одвојува за квалитетот и одржувањето на почвата и водата кои се дел од производствениот процес, така што органските фарми се оддалечени од фабрики, автопатишта, фекални канализации и други штетни влијанија и на тој начин нема штетни влијанија врз природната средина. Но мора да се напомене дека органскиот начин на одгледување не ја заштитува истата од контаминирање во текот на транспортот од нива до пазар.

  Едно истражување направило разлика во користењето на органска и конвенционална исхрана така што ја набљудувале и проучувале содржината на одредени материи и во едните и во другите намирници, а резултатите биле дека органската храна содржи 27% повеќе витамин Ц, 21% повеќе магнезиум и 13% повеќе фосфор.

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 2 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 3 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 4 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 15 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 16 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 22 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 24 часа

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Македонијапред 1 ден

  ИутеКредит доделува целосна стипендија за постдипломски студии

  Вестипред 2 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!