Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Реакција на АА: Одговорните за трагедијата во Тетово прават кампања и бараат уште еден мандат

Објавено

на

Алијанса за Албанците денес на прес конференциај реагираше во врска со пожарот во тетовската модуларна болница. „Поминаа три недели од големата несреќа во Тетово. Три недели откако 14 луѓе изгореа живи под покривот каде што беа отидени за да оздрават. И ден-денес после три недели откако изгоре модуларната болница нема ниту
еден знак на помрднување на совеста на тие коишто се директно одговорни за оваа трагедија. Изборната кампања ги има опфатено сите, докажувајќи повторно дека граѓанинот за властодржците претставува само алатка са собирање
гласови и продолжување на векот на нивното неуспешно управување.  Уште еднаш докажаа дека нивната рака кон граѓанинот се додава само кога треба да им се украде од џебовите, да им се украдат сништата, иднината…Ова е неопростиво и треба да се казни!
Тројцата протагонисти од тешката несреќа коишто денес требаше да одговараат пред правните органи, Министерот за правда, Венко Филипче, Заменикот министер, Илир Хасани, заедно со Директорот на болницата Флорим Бесими, не само што не дадоа оставка, како морален чин, туку тие продолжуваат со нивните активности во оваа изборна кампања, одејќи низ населбите до граѓаните и ветувајќи им подобар живот, барајќи го нивниот глас за да уште еден мандат ги помножат со нула, или, Господ да не чува и брани, на еден или друг начин да ги изгорат живи повторно.Почитувани граѓани, ние како политичка партија, заедно со вас, нема да дозволиме измамата да се рециклира на овој начин, да се пакетира и да ни се нуди повторно како да се нема случено ништо.  Ние нема да ги заборавиме 14-те изгорени тела, ниту пак болката на 14-те семејства што ги загубија нивните најмили, ниту неодговорноста на функционерите на тој ден, коишто и денес после три недели без трошка срам продолжуваат да се сликаат, продолжуваат со кампањата активно на нивен срам и наша болка.“, рече на пресот Вјолца Бериша, претседстелка на унијата на жени на АА.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Reaksion i ASH: Përgjegjësit për tragjedinë në Tetovë bëjnë fushatë dhe kërkojnë edhe një mandat

Објавено

на

Aleanca për Shqiptarët sot në pres konferencë reagoi në lidhje me zjarrin në spitalin modular në Tetovë. “Kaluan tre javë nga fatkeqësia e madhe në Tetovë. Tre javë pasi 14 njerëz u dogjën të gjallë nën çatinë ku kishin shkuar për t’u shëruar. Edhe sot e kësaj dite pas tre javësh pasi u dogj spitali modular nuk ka asnjë shenjë të lëvizjes së ndërgjegjes të atyre të cilët në mënyrë direkte janë përgjegjës për këtë tragjedi. Fushata zgjedhore i ka përfshirë të gjithë, përsëri duke dëshmuar se qytetari për qeveritarët paraqet vetëm vegël për mbledhje të votave dhe vazhdimin e epokës së qeverisjes së tyre të pasuksesshme. Edhe njëherë dëshmuan se dora e tyre kah qytetari shtrihet vetëm kur duhet t’ju vidhet nga xhepat, t’ju vidhen ëndrrat, ardhmëria… Kjo është e pafalshme dhe duhet të dënohet!

Tre protagonistët në fatkeqësinë e rëndë të cilët sot duhej të përgjigjen para organeve të drejtësisë, Ministrisë së drejtësisë, Venko Filipçe, zëvendës ministrin, Ilir Hasani, bashkë me Drejtorin e spitalit Florim Besimi, jo vetëm që nuk dhanë dorëheqje, si akt moral, por ato edhe vazhdojnë me aktivitetet e tyre në këtë fushatë zgjedhore, duke shkuar nëpër lagjet tek qytetarët dhe duke ju premtuar jetë më të mirë, duke e kërkuar votën e tyre që edhe një mandat t’i shumëzojnë me zero, ose Zoti të na ruaj, në një mënyrë ose tjetër t’i djegin të gjallë përsëri. Të nderuar qytetarë, ne si parti politike, bashkë me ju, nuk do të lejojmë mashtrimi të reciklohet në këtë mënyrë, të paketohet dhe të na shërbehet përsëri sikur nuk ka ndodhur gjë. Ne nuk do t’i harrojmë 14 trupat e djegur, as dhimbjen e 14 familjeve që i humbën më të dashurit e tyre, as papërgjegjësinë të funksionarëve atë ditë, të cilët edhe sot pas tre javësh pa pikë turpi vazhdojnë të fotografohen, vazhdojnë me kampanjë në mënyrë aktive për turpin e tyre dhe dhimbjen tonë.”,, tha në pres konferencën Vjollca Berisha kryetare e Forumit të grave të ASH.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена