Поврзи се со нас

Zgjedhjet Lokale 2021

Reaksion i ASH: Përgjegjësit për tragjedinë në Tetovë bëjnë fushatë dhe kërkojnë edhe një mandat

Објавено

на

Aleanca për Shqiptarët sot në pres konferencë reagoi në lidhje me zjarrin në spitalin modular në Tetovë. “Kaluan tre javë nga fatkeqësia e madhe në Tetovë. Tre javë pasi 14 njerëz u dogjën të gjallë nën çatinë ku kishin shkuar për t’u shëruar. Edhe sot e kësaj dite pas tre javësh pasi u dogj spitali modular nuk ka asnjë shenjë të lëvizjes së ndërgjegjes të atyre të cilët në mënyrë direkte janë përgjegjës për këtë tragjedi. Fushata zgjedhore i ka përfshirë të gjithë, përsëri duke dëshmuar se qytetari për qeveritarët paraqet vetëm vegël për mbledhje të votave dhe vazhdimin e epokës së qeverisjes së tyre të pasuksesshme. Edhe njëherë dëshmuan se dora e tyre kah qytetari shtrihet vetëm kur duhet t’ju vidhet nga xhepat, t’ju vidhen ëndrrat, ardhmëria… Kjo është e pafalshme dhe duhet të dënohet!

Tre protagonistët në fatkeqësinë e rëndë të cilët sot duhej të përgjigjen para organeve të drejtësisë, Ministrisë së drejtësisë, Venko Filipçe, zëvendës ministrin, Ilir Hasani, bashkë me Drejtorin e spitalit Florim Besimi, jo vetëm që nuk dhanë dorëheqje, si akt moral, por ato edhe vazhdojnë me aktivitetet e tyre në këtë fushatë zgjedhore, duke shkuar nëpër lagjet tek qytetarët dhe duke ju premtuar jetë më të mirë, duke e kërkuar votën e tyre që edhe një mandat t’i shumëzojnë me zero, ose Zoti të na ruaj, në një mënyrë ose tjetër t’i djegin të gjallë përsëri. Të nderuar qytetarë, ne si parti politike, bashkë me ju, nuk do të lejojmë mashtrimi të reciklohet në këtë mënyrë, të paketohet dhe të na shërbehet përsëri sikur nuk ka ndodhur gjë. Ne nuk do t’i harrojmë 14 trupat e djegur, as dhimbjen e 14 familjeve që i humbën më të dashurit e tyre, as papërgjegjësinë të funksionarëve atë ditë, të cilët edhe sot pas tre javësh pa pikë turpi vazhdojnë të fotografohen, vazhdojnë me kampanjë në mënyrë aktive për turpin e tyre dhe dhimbjen tonë.”,, tha në pres konferencën Vjollca Berisha kryetare e Forumit të grave të ASH.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 7 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 12 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 13 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 2 дена

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 3 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Локални избори 2022

Реакција на АА: Одговорните за трагедијата во Тетово прават кампања и бараат уште еден мандат

Објавено

на

Алијанса за Албанците денес на прес конференциај реагираше во врска со пожарот во тетовската модуларна болница. „Поминаа три недели од големата несреќа во Тетово. Три недели откако 14 луѓе изгореа живи под покривот каде што беа отидени за да оздрават. И ден-денес после три недели откако изгоре модуларната болница нема ниту
еден знак на помрднување на совеста на тие коишто се директно одговорни за оваа трагедија. Изборната кампања ги има опфатено сите, докажувајќи повторно дека граѓанинот за властодржците претставува само алатка са собирање
гласови и продолжување на векот на нивното неуспешно управување.  Уште еднаш докажаа дека нивната рака кон граѓанинот се додава само кога треба да им се украде од џебовите, да им се украдат сништата, иднината…Ова е неопростиво и треба да се казни!
Тројцата протагонисти од тешката несреќа коишто денес требаше да одговараат пред правните органи, Министерот за правда, Венко Филипче, Заменикот министер, Илир Хасани, заедно со Директорот на болницата Флорим Бесими, не само што не дадоа оставка, како морален чин, туку тие продолжуваат со нивните активности во оваа изборна кампања, одејќи низ населбите до граѓаните и ветувајќи им подобар живот, барајќи го нивниот глас за да уште еден мандат ги помножат со нула, или, Господ да не чува и брани, на еден или друг начин да ги изгорат живи повторно.Почитувани граѓани, ние како политичка партија, заедно со вас, нема да дозволиме измамата да се рециклира на овој начин, да се пакетира и да ни се нуди повторно како да се нема случено ништо.  Ние нема да ги заборавиме 14-те изгорени тела, ниту пак болката на 14-те семејства што ги загубија нивните најмили, ниту неодговорноста на функционерите на тој ден, коишто и денес после три недели без трошка срам продолжуваат да се сликаат, продолжуваат со кампањата активно на нивен срам и наша болка.“, рече на пресот Вјолца Бериша, претседстелка на унијата на жени на АА.

Популарно изминативе 100 дена