Поврзи се со нас

Спорт

Реал Мадрид и Милан први полуфиналисти во Лигата на шампиони

Објавено

на

Мадридски Реал ја продолжува одбраната на титулата во Лигата на шампиони откако вчера втор пат го совлада Челзи и обезбеди пласман во полуфиналето во кое му се приклучи и Милан, кој во италијанската четвртфинална пресметка беше поуспешен од Наполи.

Милан допатува во Неапол со предност од првиот натпревар од 1-0, која ја удвои Французинот Оливие Жиру во 43 минута, откако претходно во 22 минута не реализираше удар од белата точка.

Промашен пенал имаше и на спротивната страна кога грузискиот репрезентативец Квича Кварацхелија биеше непрецизно во 81 минута, а почесниот гол за Наполи за конечни 1-1 го постигна Нигериецот Виктор Осимен во третата минута од судиското продолжение.

Македонскиот репрезентативец Елиф Елмас влезе на теренот од клупата за резерви во 63 минута.

На реваншот меѓу Челзи и Реал во Лондон, актуелниот европски првак забележа и втора победа со идентични 2-0 како и на првиот натпревар во Мадрид, со двата голови на Родриго (58, 80) и во полуфиналето ќе игра против поуспешниот од пресметката меѓу Манчестер сити и Баерн Минхен. Германскиот шампион во денешниот реванш ќе има тешка задача пред своите навивачи да ја надомести негативата од 0-3 од првиот натпревар.

Противник на Милан во полуфиналето ќе биде победникот од дуелот меѓу Бенфика и Интер. Италијанскиот тим во реваншот на домашен терен влегува со предност од 2-0 од првиот дуел во Лисабон.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 43 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 2 часа

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 4 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 8 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 10 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена