Поврзи се со нас

Занимливости

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Во продолжение ви претставуваме неколку едноставни, но многу мудри цитати на Лав Толстој за животот, уверувањето, среќата…

Кога држел предавања за руската и компаративната книжевност на Конрел Универзитетот и колеџот Велсли, руско – американскиот писател Владимир Набаков, секое предавање го започнувал така што ги навлекувал завесите. Во апсолутен мрак тој започнувал: „Ако замислите дека руската литература е небото, тогаш ова е Гогољ“ и вклучувал една ламба на плафонот.

Тогаш повторно го притискал прекинувачот и велел: „Еве ги и Чехов и Достоевски“, и се вклучувале уште две ламби. Потоа, Набоков ги повлекувал сите завеси со брзо движење. Училницата останувала заслепена од сонцето и тогаш Набоков велел: „А ова е Лав Толстој“.

Знаеме дека Лав Толстој бил голем руски писател и филозоф, но ретко кој знае дека бил против тоа, уметноста да биде во приватно сопствеништво, туку сметал дека треба да припаѓа на целокупното човештво. Неговото непризнавање на црквата и државата, направило да го сметаат за христијански анархист, кој ја мразел приватната сопственост, ја осудувал суетата и бил единствениот човек во историјата, кој ја одбил Нобеловата награда за литература.

Во прилог ви претставуваме некои од неговите едноставни, но многу мудри цитати, за животот, љубовта, уверувањето и среќата.

 1. Во нашиот свет, сите размислуваат за менување на општеството, а не на самите себе.
 2. Оној кој знае да чека, се му доаѓа навреме.
 3. Големите работи се едноставни и скромни.
 4. Два најголеми борци се трпението и времето.
 5. Секогаш мислиме дека другите не сакаат, затоа што сме добри, но никогаш не мислиме дека оние кои не сакаат се добри.
 6. Љубовта е животот. Се што разбирам и знам, разбирам, единствено затоа што сакам.
 7. Кога некого сакате, сакајте ја таа личност за тоа што е, а не за тоа каква личност би требало да биде.
 8. Најголемите вистини се едноставни.
 9. Вистина, како и златото, не може да се посее и да порасне, туку се добива со чистење и отстранување, на се што не е злато.
 10. Еден од првите услови на среќата е врската помеѓу Човекот и Природата да не биде никогаш прекината.
 11. Постои само едно време, кое е важно – сега! Тоа е најважно време, бидејќи само тогаш имаме било каква моќ.
 12. Погрешното, не престанува да биде погрешно, бидејќи поголемиот дел е во него.
 13. Може да се живее добро во овој свет, ако се знае како да се работи и како да се сака.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!