Поврзи се со нас

Рецепти

Рецепт за лутеница, за мерак на љубителите на пикантен вкус

Објавено

на

Септември е месец кој за повеќето семејства поминува во знакот на подготвување зимници. Слободните денови од викендот традиционално се користат за правење ајвар, лутеница, сос, разни зимски салати итн. Токму затоа, рецепт плус за тегла повеќе на полицата за зимница не е на одмет. Во продолжение споделуваме предлог за превкусна лутеница.

Состојки:

2 кг лути црвени пиперки

1,5 кг благи црвени пиперки

2 кг домати

5-6 чешниња лук

200 мл. вински оцет

400 мл. масло

250 гр. шеќер

китка магданос

кесичка мелен црн бибер

сол

конзерванс

Подготовка:

Најпрво излупете и исечете ги доматите, прелијте ги со вода, па ставете ги да се варат. Додадете вински оцет, масло, шеќер и бибер. Треба да се готват околу 1 час. За тоа време сомелете ги лутите и благите пиперки во машина за месо, или исецкајте ги многу ситно. Откако ќе помине еден час, додајте ги во тенџерето и гответе уште час и половина, со повремено мешање. Пред крајот посолете, додадете сецкан лук и магданос и конзерванс. Подготвено за во тегла!

 

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена