Поврзи се со нас

Рецепти

Рецепт за здрава варијанта сладолед со малку калории

Објавено

на

Tоплите летни денови се незамисливи без разладена слатка лубеница или сладолед. Но, добиваме вистинско освежувачко уживање кога ги комбинираме двете во едно!

Иако многу луѓе ја сметаат за овошје, лубеницата е всушност сладок зеленчук, чие консумирање носи низа предности за нашето тело. Лубеницата е преполна со хранливи материи, а всушност има малку калории. Дури 90 отсто од лубеницата е вода, па затоа многу добро ќе ви се најде како средство за спречување на дехидрација, особено кај децата, иако и возрасните често забораваат да пијат доволно вода. Содржи растителни влакна, кои помагаат во стимулирање на варењето. Содржи природно соединение наречено ликопен, а за оваа супстанца научниците тврдат дека е многу корисна како превенција од рак и срцеви заболувања. Содржи витамини Ц, А и Б6, кои се важни за здравјето, а особено за здравјето на нашиот најголем орган кожата.

Во овие топли летни денови Ви предлагаме да ја пробате лубеницата во вид на уште еден омилен десерт – сладолед. Потребни се само 4 состојки.

Сладолед од лубеница и јогурт

Состојки:

  • 3 чаши лубеница исечкана на коцки
  • ½ чаша обичен грчки јогурт
  • 2-3 лажици засладувач по избор (јаворов сируп или мед)
  • 1 лажица сок од лимон или лимета

Подготовка: Смесата мешајте ја додека не се соединат состојките. Потоа префрлете ја во корнети за сладолед, па ставете ја во замрзнувач најмалку 4 часа. Најдобро е да го оставите сладоледот вака 24 часа – ако можете да се воздржите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 20 минути

Лани изградени 4 894 објекти, најмногу во Скопскиот и во Полошкиот регион

Македонијапред 43 минути

Поглаварот на ИВЗ, Шаќир Фетаи упати честитка по повод Курбан Бајрам

Гостиварпред 2 часа

Приведен гостиварец заради „тешка кражба“ од куќа во изградба

Спортпред 5 часа

ЕВРО2024: Пивски рестрикции на дуелот меѓу Англија и Србија

Здравје и убавинапред 6 часа

Маска за регенерирање на косата која можете сами да си ја направите

Спортпред 22 часа

Почнува Европското фудбалско првенство ЕУРО 2024 – отвораат Германија и Шкотска

Гостиварпред 24 часа

Мајка пријавила физички напад со солзавец врз нејзиниот малолетен син во Гостивар

Вестипред 1 ден

Путин: Прекин на огнот и мировни преговори веднаш штом Украина ги повлече војниците и прекине кандидатурата за НАТО

Гостиварпред 1 ден

Жена од Долна Бањица повредена при гаснење на пожар

Гостиварпред 3 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 5 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена