Поврзи се со нас

Гостивар

Редослед на богослужби за Велигден во Гостивар

Објавено

на

Велика Среда (12 април) – Утрена со часови и литургија на претходно осветени дарови со почеток во 8 часот наутро. Во 17 часот ќе се отслужи мало повечерие.

Велики Четврток (13 април) – Во соборниот храм „Пресвета Богородица“ утрена со часови и литургија на Свети Василиј Велики. По литургијата ќе се изврши и светата тајна Елеосвештение (маслосвет). Во 18 часот ќе се читаат 12-те страдални евангелија и ќе се изнесе Распетието.

Велики Петок (14 април) – Во соборниот храм „Пресвета Богородица“ утрена со царски часови и читање на светите евангелија во 8 часот и изнесување на светата Плаштеница. Во 17 часот ќе се отслужи вечерна богослужба, а во 18 часот ќе се изврши опело на телото на Господ Исус Христос.

Велика Сабота (15 април) –Литургија на Свети Василиј Велики со почеток во 8 часот.

Во 23.30 часот ќе започне трикратниот опход околу Соборниот храм „Пресвета Богородица“ со пеење Воскресение Твое Христе Спасе и ќе бијат сите камбани.

Прв ден Велигден (16 април) – Точно во 00.00 часот ќе биде објавено Христовото воскресение. Веднаш потоа ќе се служи Утрена со литургија на Св.Јован Златоуст. Во 17 часот ќе се служи вечерна богослужба-втора пасха со литија околу соборниот храм.

Втор ден Велигден (17 април) – Утрена со литургија на Св.Јован Златоуст ќе се служи во црквата „Свети Димитрија“ со почеток во 8 часот.

Трет ден Велигден (18 април) – Утрена со литургија на Св.Јован Златоуст ќе се служи во соборниот храм „Пресвета Богородица) со почеток во 7 часот.

Источен Петок Балаклија (21 април) –  Утрена со света архиерејска литургија во црквата „Света Петка“ во 8 часот.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 2 недели

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 4 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена