fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Регион на Гостивар има 452 активно заразени со коронавирус

Објавено

на

Министерството за здравство денес потврди 14 нови случаи на коронавирус во регион на Гостивар (општини Гостивар, Врапчиште и М.Ростуше), како и 42 оздравени лица. Евидентиран е и еден смртен случај. Моментално бројот на активно заразени на подрачјето е 452.

Во продолжение извештајот на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

-Скопје 195

-Прилеп 28

-Куманово 17

-Гостивар 14

-Тетово 8

-Кавадарци 7

-Велес, Штип и Неготино по 6

-Струга и Кичево по 3

-Струмица и Гевгелија по 2

-Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип по 1 лице

 

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г).

 

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од:

-Скопје 532

-Прилеп 78

-Кавадарци 63

-Куманово 58

-Неготино 47

-Велес 44

-Гостивар 42

-Штип 36

-Тетово и Битола по 34

-Кочани 22

-Гевгелија 21

-Крива Паланка 19

-Делчево и Берово по 14

-Струмица 13

-Свети Николе, Валандово и Богданци по 11

-Ресен 9

-Дебар 8

-Кичево, Радовиш и Македонски Брод по 7

-Крушево и Демир Хисар по 5

-Пробиштип, Демир Капија и Пехчево по 4

-Кратово и Дојран по 2

-Охрид 1

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!