Поврзи се со нас

Гостивар

Регионот на Гостивар има 258 активно заразени со коронавирус

Објавено

на

Бројот на активни случаи на коронавирус во земјава секојдневно се зголемува. Според вчера објавените податоци од Институтот за јавно здравје, нивниот број во државава достигна 18.498 од кои повеќе од половина – 9714 се во Скопје. Расте и бројот на реинфекции. Од направени 6.353 тестови, вчера регистрирани се нови 2.051 случај со Ковид-19 од кои 276 реинфекции, седум починати и 747 оздравени пациенти.

Во Гостивар беа потврдени 43 новозаразени и 18 оздравени, со што бројката на активно болни изнесува 258.

Според статистиката на Министерството за здравство, вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 249.704, бројот на оздравени пациенти е 223.053, а на починати е 8.153.

Во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше вкупно биле евидентирани 8.413 корона позитивни, 7.753 оздравени и 402 смртни случаи.

Во последниот извештај на Институтот за јавно здравје беше наведено дека процентот на позитивни од тестирани во земјава во просек е 24,4%.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 48 минути

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 8 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 10 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rajoni i Gostivarit ka 258 të infektuar aktiv me koronavirus

Објавено

на

Numri i rasteve aktive me koronavirus në vend po rritet çdo ditë. Sipas të dhënave të publikuara dje nga Instituti i Shëndetit Publik, numri i tyre në vend ka arritur në 18.498, nga të cilët më shumë se gjysma – 9.714 janë në Shkup. Po rritet edhe numri i riinfektimeve. Nga 6.353 analiza të kryera, ditën e djeshme janë regjistruar 2.051 raste të reja me Kovid-19, nga të cilat 276 të riinfektuar, shtatë vdekje dhe 747 pacientë të shëruar.

Në Gostivar janë konfirmuar 43 të sapoinfektuar dhe 18 të shëruar, duke e çuar numrin e të sëmurëve aktiv në 258.

Sipas statistikave të Ministrisë së Shëndetësisë, numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me KOVID-19 në vend që nga fillimi i epidemisë është 249.704, numri i të shëruarve është 223.053, ndërsa numri i të vdekurve është 8.153.

Në komunat Gostivar, Vrapçisht dhe Mavrovë Rostushë janë regjistruar gjithsej 8.413 kurora pozitive, 7.753 të shëruar dhe 402 të vdekur.

Në raportin e fundit të Institutit të Shëndetit Publik thuhet se përqindja e të testuarve pozitivë në vend është mesatarisht 24.4%.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена