Поврзи се со нас

Македонија

Регистрирани 33 пациенти со омикрон и неколку со флурон, активни се 6.818 ковид случаи

Објавено

на

Нови 1.375 случаи на Ковид-19, двајца починати и 217 оздравени пациенти се регистрирани во вчера објавениот извештај на Институтот за јавно здравје по направени 7.188 тестирања. Омикрон варијантата на вирусот е детектирана кај 33 пациенти, што изнесува 59 отсто од позитивните примероци. Во државава се детектирани и првите случаи на флурон (комбинација на грип и Ковид-19).

– Од изработени 56 примероци позитивни на SARS CoV2, 33 се позитивни на Омикрон варијантата на вирусот. Оваа варијанта е детектирана кај 16 пациенти од Скопје, 10 од Охрид, четворица од Тетово, двајца од Кавадарци и еден од Кочани. Кај тројца пациенти од Скопје истовремено е детектирана комбинација од двата вируса Influenza A i SARS CoV 2, соопшти вчера Министерството за здравство.

Оттаму претходно објавија дека кај 26-годишен пациент од Општина Зајас е исто така детектирана комбинирана инфекција со вирусот  на грип и Ковид-19. Според епидемиолошката анкета, пациентот со коинфекција Ковид19/Инфлуенца А, непосредно пред 31.12.2021 година се вратил од САД и според неговите кажувања таму примил вакцина за Ковид-19, односно се ревакцинирал неколку дена пред да пристигне во државава. Пациентот е упатен на домашно лекување, бидејќи засега нема тешка клиничка слика, информираат од Министерството.

Според надлежните, вакцинацијата против Ковид-19 останува единствен излез од пандемијата. Во моментов во државата има 6.818 активни ковид случаи.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 6 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 9 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 10 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 10 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 11 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 13 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Të regjistruar 33 pacientë me omikron dhe disa me fluron, aktive janë 6.818 raste me kovid

Објавено

на

1.375 raste të reja me Kovid-19, dy vdekje dhe 217 pacientë të shëruar janë regjistruar në raportin e publikuar dje nga Instituti i Shëndetit Publik pas 7.188 testimeve. Varianti omikron i virusit u zbulua në 33 pacientë, duke përbërë 59 përqind të mostrave pozitive. Në vend janë zbuluar edhe rastet e para të fluoronit (kombinimi i gripit dhe Kovid-19).

-Nga 56 mostrat që ishin pozitive për SARS CoV2, 33 ishin pozitive për variantin Omikron të virusit. Ky variant është zbuluar te 16 pacientë nga Shkupi, 10 nga Ohri, katër nga Tetova, dy nga Kavadari dhe një nga Koçani. Kombinimi i dy viruseve Influenza A dhe SARS CoV 2 është zbuluar njëkohësisht te tre pacientë nga Shkupi, njoftoi dje Ministria e Shëndetësisë.

Paraprakisht u raportua se edhe një pacient 26-vjeçar nga Komuna e Zajasit është konstatuar me infeksion të kombinuar me virusin e gripit dhe Kovid-19. Sipas anketës epidemiologjike, pacienti me koinfeksion Kovid19/Influenza A, pak para datës 31.12.2021 është kthyer nga SHBA dhe sipas tij ka marrë një vaksinë për Kovid-19, pra është rivaksinuar disa ditë para se të mbërrinte në vend. Pacienti është referuar për mjekim shtëpiak, pasi deri më tani nuk ka pasqyrë të rëndë klinike, informojnë nga Ministria.

Sipas autoriteteve, vaksinimi kundër Kovid-19 mbetet e vetmja rrugëdalje nga pandemia. Aktualisht në vend ka 6.818 raste aktive me Kovid.

Популарно изминативе 100 дена