Поврзи се со нас

Вести

Komisioni Rregullator: Nuk ka ndryshim në çmimet e karburanteve

Објавено

на

Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka mbajtur një seancë të rregullt në të cilën ka marrë vendimin për përcaktimin e çmimit më të lartë të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe karburanteve të transportit, me të cilin vendosi që çmimet me pakicë të derivateve të naftës të mos ndryshojnë, përkatësisht të mbeten në të njëjtin nivel siç është përcaktuar në përputhje me vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe derivateve për transport të Komisionit Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit të Republika e Maqedonisë së Veriut nga 12.03.2022.

Çmimet e mëposhtme mbeten në fuqi deri në vendimin e ardhshëm të KRE:

Motor benzin EUROSUPER BS 95 – 86,50 (den/litër)

Motor benzin EUROSUPER BS 98 – 88,50 (den/litër)

Naftë EURODIESEL BS (DE V) – 88,00 (dena/litër)

Vaj për djegie Extra light 1 (EL-1) – 83.50 (denar/litër)

Naftë M-1 NS – 60,914 (denarë / kg)

Vlera e fuçisë në tregun e Londrës mëngjesin e sotëm është 109 dollarë, që është një rënie prej 3.55 për qind. Në të njëjtën kohë, në tregun amerikan një fuçi tregtohet me çmim gati katër për qind më të ulët, pra 105 dollarë..

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 50 минути

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 17 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 20 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 23 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 1 ден

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Регулаторна: Нема промена на цените на горивата

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија
денеска одржа редовна седница на која донесе Одлуката за утврдување на највисоки малопродажни
цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

со која одлучи малопродажните цени на нафтените деривати да не се променуваат, односно да останат на исто ниво како што се утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 12.03.2022 година.

До следната одлука на РКЕ на сила остануваат следните цени:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 95 – 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 98 – 88,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 88,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 83,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС – 60,914 (денари/килограм)
Инаку, вредноста на барелот на лондонскиот пазар утринава изнесува 109 долари, што е пад од 3,55 отсто. Истовремено, на американскиот пазар барелот се тргува по речиси четири отсто пониска цена, односно 105 долари.

Популарно изминативе 100 дена