Поврзи се со нас

Вести

Регулаторна: Нема промена на цените на горивата

Објавено

на

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија
денеска одржа редовна седница на која донесе Одлуката за утврдување на највисоки малопродажни
цени на нафтените деривати и горива за транспорт.

со која одлучи малопродажните цени на нафтените деривати да не се променуваат, односно да останат на исто ниво како што се утврдени согласно одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт на Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија од 12.03.2022 година.

До следната одлука на РКЕ на сила остануваат следните цени:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 95 – 86,50 (денари/литар)
Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС 98 – 88,50 (денари/литар)
Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) – 88,00 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) – 83,50 (денари/литар)
Мазут М-1 НС – 60,914 (денари/килограм)
Инаку, вредноста на барелот на лондонскиот пазар утринава изнесува 109 долари, што е пад од 3,55 отсто. Истовремено, на американскиот пазар барелот се тргува по речиси четири отсто пониска цена, односно 105 долари.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Komisioni Rregullator: Nuk ka ndryshim në çmimet e karburanteve

Објавено

на

Komisioni Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit të Republikës së Maqedonisë së Veriut sot ka mbajtur një seancë të rregullt në të cilën ka marrë vendimin për përcaktimin e çmimit më të lartë të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe karburanteve të transportit, me të cilin vendosi që çmimet me pakicë të derivateve të naftës të mos ndryshojnë, përkatësisht të mbeten në të njëjtin nivel siç është përcaktuar në përputhje me vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe derivateve për transport të Komisionit Rregullativ për Energji dhe Shërbime të Ujit të Republika e Maqedonisë së Veriut nga 12.03.2022.

Çmimet e mëposhtme mbeten në fuqi deri në vendimin e ardhshëm të KRE:

Motor benzin EUROSUPER BS 95 – 86,50 (den/litër)

Motor benzin EUROSUPER BS 98 – 88,50 (den/litër)

Naftë EURODIESEL BS (DE V) – 88,00 (dena/litër)

Vaj për djegie Extra light 1 (EL-1) – 83.50 (denar/litër)

Naftë M-1 NS – 60,914 (denarë / kg)

Vlera e fuçisë në tregun e Londrës mëngjesin e sotëm është 109 dollarë, që është një rënie prej 3.55 për qind. Në të njëjtën kohë, në tregun amerikan një fuçi tregtohet me çmim gati katër për qind më të ulët, pra 105 dollarë..

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена