Поврзи се со нас

Гостивар

Река ученици го преплави Гостивар, градот е домаќин на Образовно рандеву

Објавено

на

Голем број ученици, заедно со своите професори од сите страни на Македонија денес и утре се драги гости на градот Гостивар, во рамки на годишното Образовно рандеву на Младинската асоцијација на средни стручни училишта. Настанот традиционално секоја година ги спојува средношколците од средните стручни училишта од земјава при што тие ги покажуваат своите знаења и вештини во различни натпреварувачки категории. Изработуваат бизнис планови, презентираат модни ревии, шминка и фризура, пејат и свират, ги претставуваат училиштата на посебни штандови на најкреативни начини…

МАСУМ Гостивар 05.05.2023

DSC_5940
DSC_5914
MASUM Gv
DSC_5822
DSC_5953
DSC_5912
DSC_5800
DSC_5896
DSC_5788
DSC_5949
DSC_5981
DSC_5816
DSC_5877
DSC_5926
DSC_5792
DSC_5922
DSC_5945
DSC_5940 DSC_5914 MASUM Gv DSC_5822 DSC_5953 DSC_5912 DSC_5800 DSC_5896 DSC_5788 DSC_5949 DSC_5981 DSC_5816 DSC_5877 DSC_5926 DSC_5792 DSC_5922 DSC_5945

На свеченото отворање денес во Летниот амфитеатар покрај Вардар присуствуваше и министерот за образование, Јетон Шаќири.

„Не мора многу да се зборува со зборови, кога делата кажуваат за себе. Гостопримството на Гостивар се гледа. Денес сите се расположени и се гледа дека организацијата е направена на најдобар начин. Ваквите настани не се само натпревари, туку и настани каде секој може да запознае нов другар, ученик од другите училишта. Им честитам на организаторите и на сите ученици им посакувам успех“, рече министерот.

Деталите за организацијата и координирањето на натпреварот во Гостивар во свои раце ги зедоа професорите од економското и од техничкото училиште, Абиљ Идризи и Сеад Дервиши.

„Сакам посебно да им се заблагодарам на професорите организатори. Нема дилеми дека гостиварци секогаш знаат да дадат максимум од своето гостопримство и знам дека се што е врзано со ова рандеву, ќе помине како што треба.“, кажа во поздравното обраќање градоначалникот Арбен Таравари.

На свеченото отворање зборуваа и директорот на Центарот за стручно образование и наука, Шериф Мифтари и директорите на економското и техничкото училиште во Гостивар, Михајло Ѓиноски и Бесир Салиу.

На Образовното рандеву во Гостивар учествуваат средношколци од 45 училишта. Ова е прв пат по 12 години натпреварувањето да се одржува во првиот град на Вардар.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 14 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена