Поврзи се со нас

Гостивар

Река ученици го преплави Гостивар, градот е домаќин на Образовно рандеву

Објавено

на

Голем број ученици, заедно со своите професори од сите страни на Македонија денес и утре се драги гости на градот Гостивар, во рамки на годишното Образовно рандеву на Младинската асоцијација на средни стручни училишта. Настанот традиционално секоја година ги спојува средношколците од средните стручни училишта од земјава при што тие ги покажуваат своите знаења и вештини во различни натпреварувачки категории. Изработуваат бизнис планови, презентираат модни ревии, шминка и фризура, пејат и свират, ги претставуваат училиштата на посебни штандови на најкреативни начини…

DSC_5788
DSC_5953
DSC_5816
DSC_5792
DSC_5877
DSC_5940
DSC_5800
DSC_5981
DSC_5914
DSC_5945
MASUM Gv
DSC_5822
DSC_5912
DSC_5926
DSC_5922
DSC_5949
DSC_5896
DSC_5788 DSC_5953 DSC_5816 DSC_5792 DSC_5877 DSC_5940 DSC_5800 DSC_5981 DSC_5914 DSC_5945 MASUM Gv DSC_5822 DSC_5912 DSC_5926 DSC_5922 DSC_5949 DSC_5896

На свеченото отворање денес во Летниот амфитеатар покрај Вардар присуствуваше и министерот за образование, Јетон Шаќири.

„Не мора многу да се зборува со зборови, кога делата кажуваат за себе. Гостопримството на Гостивар се гледа. Денес сите се расположени и се гледа дека организацијата е направена на најдобар начин. Ваквите настани не се само натпревари, туку и настани каде секој може да запознае нов другар, ученик од другите училишта. Им честитам на организаторите и на сите ученици им посакувам успех“, рече министерот.

Деталите за организацијата и координирањето на натпреварот во Гостивар во свои раце ги зедоа професорите од економското и од техничкото училиште, Абиљ Идризи и Сеад Дервиши.

„Сакам посебно да им се заблагодарам на професорите организатори. Нема дилеми дека гостиварци секогаш знаат да дадат максимум од своето гостопримство и знам дека се што е врзано со ова рандеву, ќе помине како што треба.“, кажа во поздравното обраќање градоначалникот Арбен Таравари.

На свеченото отворање зборуваа и директорот на Центарот за стручно образование и наука, Шериф Мифтари и директорите на економското и техничкото училиште во Гостивар, Михајло Ѓиноски и Бесир Салиу.

На Образовното рандеву во Гостивар учествуваат средношколци од 45 училишта. Ова е прв пат по 12 години натпреварувањето да се одржува во првиот град на Вардар.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена