Поврзи се со нас

Гостивар

Реконструкција на хирургија во Гостивар: Соби со клима и ТВ, специјален под, нови врати и прозорци…

Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на хируршкото одделение во гостиварската болница, ќе имаат современи услови според високи стандарди. Во овој оддел, се изведуваат работи за реконструкција, кои целосно ќе го променат изгледот на хирургија.

Проектот опфаќа поставување на специјални подови, зафати во електричната инсталација, нови врати и прозорци, посебен оддел за интензивна нега на оперираните пациенти и друго. Сите болнички соби ќе бидат климатизирани со телевизори, а се подготвуваат и еднокреветни апартмани.

„Поголемите градежни работи се веќе завршени. Деновиве ќе се работи на подот, кој ќе биде специјален, антимикробен. Потоа ќе следува поставувањето на вратите, прозорите и сите други финеси што треба да се довршат. Може да кажеме дека одделението ќе има многу добри услови за пациентите, кои ќе ги исполнуваат веропските стандарди. Конечно Гостивар тоа го заслужува, а и тимовите на хирургија кои имаат вложено и дадено многу во здравството, заслужуваат да работат во еден таков модерен простор“, изјави Јакуп Јакупи, директор на општа болница „Д-р Ферид Мурад“ во Гостивар.

Според најавите, проектот комплетно би требало да се заокружи за 40-тина дена.

Директорот Јакупи вели дека хируршкото одделение во Гостивар располага со модерна апаратура и опрема и има доволно професионален кадар од општи и хирурзи специјалисти за да ги задоволи потребите на пациентите за реонот што го покрива.

Проектот за реновирање на хирургија болницата го реализира од сопствен буџет, а вредноста достигнува околу 12 милиони денари.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА

Дали сте задоволни од понудените мерки на Владата, за справување со економската криза?

Резултати од анкетата

Гостиварпред 28 минути

Прес на СДСМ Гостивар: Може да се организираат 100% сигурни избори за граѓаните и за нивното здравје

Гостиварпред 1 час

Сириски мигрант приведен во Горно Јеловце

Гостиварпред 3 часа

Хронично болните и родителите на мали деца остануваат ослободени, за сите други нема да важат работа од дома и ротации

Здравје и убавинапред 4 часа

Шампионски старт на денот во три варијанти

Македонијапред 18 часа

Одлука на Влада: Нема веќе полициски час, кафеаните се отвораат од четврток

Гостиварпред 18 часа

Дали официјално ќе има прекин на забраната за движење? Од 19 часот (ВО ЖИВО) прес на Техничкиот премиер Оливер Спасовски и Венко Филипче

Гостиварпред 21 час

Во Гостивар распределени над 130 хуманитарни пакети за жртви на насилство, лица без документација и социјалци

Гостиварпред 23 часа

Таравари: За Гостивар се потребни најмалку 1.000 тестови и скрининг на медицинарите

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!