Поврзи се со нас

Вести

Рекорден број патници на пристаништето Драч

Објавено

на

Рекорден број патници е регистриран за време на изминатиот викенд на најголемото албанско пристаниште Драч.

Премиерот Еди Рама денеска сподели фотографија од пристаништето на Јадранот, притоа информирајќи дека „Пристаништето Драч викендов пречека над 11 илјади патници“.

Високиот проток на патници кон Албанија ја натера Капетанијата на пристаништата во Драч да ги зголеми релациите на траектите, а истовремено и шалтерите за обработка на податоците за патниците.

Од 20 јули, пристаништето Драч работи со двојна пловидба со пет траекти дневно, со што бројката во просек деновиве е околу 7 илјади патници дневно.

Во патничкиот терминал преземени се мерки за обработка со максимален капацитет, со 32 шалтери, 20 за автомобили и 12 шалтери за пешаци.

Според надлежните, најголемиот процент од патниците се иселеници не само од Албанија, туку и од Косово и од Македонија кои главно живеат во Италија, а летните одмори ги минуваат во своите родни места. Како резултат на тоа видно е зголемена и фрекфенцијата на премините на албанско-косовската и на албанско-македонската граница.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена