Поврзи се со нас

Вести

Рекорди на инфицирани со ковид во светот, во Италија задолжителна вакцина за сите над 50 години

Објавено

на

  Во светот вкупниот број регистрирани КОВИД-случаи надмина 300 милиони. Тоа се должи на новите рекорди на инфицирани во десетици земји во текот на минатата недела поради брзото ширење на сојот омикрон. Во изминатите седум дена, 34 земји го регистрирале својот најголем број неделни случаи од почетокот на пандемијата, вклучувајќи 18 нации во Европа и седум во Африка.

  Омикрон предизвика голем скок на инфекции и приеми во болница. Бројот на КОВИД-пациенти во Велика Британија се искачи на 18 454 во четвртокот, двојно повеќе во однос на две недели претходно. Поради зголемувањето на отсуствата на вработени во британските болници, армијата веќе му помага на медицинскиот персонал.

  И во регионот се преземаат нови мерки за справување со КОВИД-кризата поради брзото ширење на позаразниот сој на коронавирусот.

  Од три региони во северниот дел на Грција в среда ќе почне мобилизација на приватни лекари, кои еден месец ќе помагаат во државните болници во борбата со пандемијата.

  Грчките болници се соочуваат со сериозни проблеми и недостиг на персонал со оглед на тоа што околу 2500 здравствени работници се во карантин поради зараза со КОВИД-19. Во карантин во Грција се и околу 2000 полицајци.

  Средношколците во Војводина, пак, од утре, кога треба да го почнат второто полугодие, ќе ја следат наставата на далечина поради зголемениот број новозарзени со омикрон.

  Во Италија вчера стапи во сила задолжителна вакцинација против коронавирус за Италијанците над 50-годишна возраст.

  Оние кои до крајот на месецов не се вакцинирале, примиле втора доза или „бустер“ доза, од 1 февруари ќе бидат казнети со 100 евра. Мерката ќе биде во сила до 15 јуни и ќе важи за сите жители на возраст над 50 години, вклучително и за странски државјани.

  Филипинскиот претседател Родриго Дутерте во телевизиско обраќање пред два дена се закани дека невакцинираните луѓе ќе бидат приведени доколку не ја послушаат наредбата да останат дома откако во државата е потврден најголем број новозаразени во изминатите три месеци.

  Вкупниот број на инфекции во таа земја е над 2,88 милиони и има повеќе од 51 700 смртни случаи. По Индонезија, тоа е втор најголем број заразени и починати со КОВИД-19 во Југоисточна Азија.

  Највисока стапка на смртност од коронавирус во светот има Перу и е на врвот по вкупни смртни случаи од КОВИД-19 по глава на жител. Земјата со 33 милиони жители има повеќе од 6000 на милион починати од болеста.

  Во таа јужноамериканска земја повеќе од 202 900 луѓе починале од почетокот на  пандемијата. Владата на Перу соопшти дека КОВИД-19 убил најмалку еден родител или примарен старател на речиси 98 000 деца во земјата

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 14 минути

  За една недела во Гостивар 156 новозаразени со корона

  Македонијапред 2 часа

  Влез во Бугарија од четврток со задолжителен негативен ПЦР

  Вестипред 3 часа

  Православен празник Водокрст (Водопост)

  Македонијапред 13 часа

  Официјално: Второто полугодие ќе почне од 1 февруари

  Македонијапред 13 часа

  Да се одложи почетокот на второ полугодие-предлог на Кризниот штаб

  Македонијапред 16 часа

  Состанок на Главниот кризен штаб за почетокот на второто полугодие

  Гостиварпред 19 часа

  Гостивар со 6 нови + на корона и пријавен смртен случај

  Македонијапред 20 часа

  Ковачевски со новата Влада на прием кај Пендаровски

  Гостиварпред 20 часа

  Акција во Гостивар и Тетово: До 400 евра казни за пијани возачи

  Гостиварпред 21 час

  Општина Гостивар објави оглас за финансирање на проекти

  Македонијапред 22 часа

  Ново поскапување на горивата

  Македонијапред 24 часа

  Четврта сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

  Гостиварпред 1 ден

  Во Бигорски почнува Богојавленското празнување, крстот на Водици ќе се положи во Радика

  Македонијапред 6 дена

  Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

  Македонијапред 1 недела

  Горивата од полноќ со поскапени цени

  Македонијапред 1 недела

  Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Кафе бар BABY BLUE во Гостивар блеснува во нов сјај – отворање утре!

  Вестипред 5 дена

  Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

  Гостиварпред 1 недела

  Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

  Гостиварпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

  Македонијапред 7 дена

  Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

  Гостиварпред 2 недели

  Физичка пресметка на ски-терените на Бистра, две лица потешко повредени

  Гостиварпред 2 недели

  „Метафора на слободата“ на Реџепи – инспирација Кејот во Гостивар да стане уметничко катче

  Гостиварпред 1 недела

  Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

  Македонијапред 1 месец

  Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

  Локални избори 2021пред 3 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 5 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 7 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 8 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 8 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 8 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 9 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 11 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 12 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена