Поврзи се со нас

Гостивар

Релативно стабилна состојба со Ковид 19 во Гостивар, растот на заболени е резултат од укинувањето на рестриктивните мерки

Објавено

на

Зголемената бројка на новодијагностицирани пациенти со Ковид 19 во поширокиот регион на Гостивар, не е загрижувачка, сметаат надлежните и остануваат на оценката дека состојбата е релативно стабилна.

Со последните потврдени случаи, вкупно активно болни има 47 лица, од кои во Општина Гостивар – 23, во Општина Врапчиште 20 и Маврово Ростуше – 4.

„Ако се спореди Гостивар, со тоа што се случува во цела држава каде за 5-6 дена има над 1.000 новозаболени, кај нас состојбата е релативно стабилна. Вистина е дека Гостивар сега ги бележи највисоките бројки од почетокот на самата пандемија, меѓутоа тоа повеќе се должи на укинувањето на рестриктивните мерки, кои сметам дека не треба да ги има, не треба да се враќаат, туку граѓаните мора да се научат да живеат со вирусот, почитувајќи ги мерките за заштита. Вирусот ќе биде дел од нашето секојдневие, не само во Македонија, туку и во цел свет“, изјави градоначалникот Арбен Таравари.

Викендов беше евидентиран смртен случај на трудница од територијата на Општина Врапчиште на возраст од 31 година, позитивна на ковид 19.

„За жал имавме случај од Општина Врапчиште којшто заврши летално, од податоците кои ние ги добивме пациентката имала коморбидитети кои ја искомплицирале ситуацијата. Изразуваме жалење, и се надевам што помалку да има случаи со сериозни последици“, рече градоначалникот.

Тој посочи дека во Гостивар кај 10 до 15 пациенти до крајот на неделата поминуваат две недели од инфекцијата и ќе им се прават потребните двојни контролни тестови, по што би биле прогласени за оздравени.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 9 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 12 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 13 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 14 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 16 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 16 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 17 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 18 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 19 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 20 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 20 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 21 час

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 21 час

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена