Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Рен – Најмоќниот домашен антибиотик

Објавено

на

Ренот е растение кое содржи гликозид, калиум, сулфур и многу витамин Ц. Благодарение на овие својства може да се користи не само како зачин во многу јадења, туку и во лековити цели.

Ренот е високо ефективен природен антибиотик, вака влијае на човечкото тело:

Ги загрева мукозните мембрани и кожата, го нормализира снабдувањето со крв во бубрезите и има диуретично дејство, ја подобрува циркулацијата на крвта, ја омекнува кашлицата, го намалува шеќерот во крвта, го подобрува функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Единствените контраиндикации за употреба на овој производ се зголемено потење и алергија на сенф.

Во случај на дигестивни нарушувања, додадете една лажичка рендан рен во чаша топло млеко и консумирајте го овој пијалок еднаш на ден – по можност навечер. Повторете ја постапката по две до три недели.

Рен против настинка и грип

За да спречите развој на настинка, консумирајте 50 грама рендан рен, конзервиран или свеж, секој ден. Ова е ефикасен третман кој не се препорачува за оние кои страдаат од стомачни или бубрежни заболувања.

Измешајте рендан рен со мед (односот е 1 лажица рен и 3 лажици мед) и користете го при кашлање или симптоми на астма, но само кога телесната температура не е покачена. Медот ја омекнува острината на ренот и придонесува за брзо уништување на патогените микроорганизми. Доволно е да земете една мала лажичка од овој состав 5 пати на ден. Ако сакате да го подобрите дејството на овој лек, додадете малку рендан кромид и 5 лажици вода, а потоа измешајте и користете како лек.

Во случај на грип:

Врз една лажица рендан рен истурете чаша врела вода и оставете го кисне 5 минути. Процедете го и пијте го овој чај 3 до 4 пати.

Во случај на ревматизам и главоболка:

Исецкајте го ситно. Потоа додадете малку вода и истурете ја оваа мешавина на ленено платно и ставете ја како облога на болното место. Ако страдате од главоболка, ставете компрес од рен на задниот дел од главата. Пред да го нанесете облогот, може кожата да ја премачкате со масло. Држете го компресот 5 минути и потоа исплакнете го со млака вода.

Дезинфекција на рана:

Изрендајте го ренот и измешајте го со литар 70% алкохол. По два дена, исцедете го алкохолот. Поминете ги раните со добиениот состав и дезинфицирајќи ги на тој начин.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | 7/7 ЕМИСИИ:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

ИЗБОРИ 2024: Додека трае молкот за претседателските избори продолжува кампањата за парламентарните

Македонијапред 10 часа

Трошоците за живот и натаму растат, околу 350 евра само за исхрана во најкраткиот месец од годината

Гостиварпред 11 часа

Жртвата на претепување до смрт во Германија е момче од Жировница

ИЗБОРИ 2024пред 12 часа

ИЗБОРИ 2024: Во петок почнува собирањето потписи за претседател и пратеници

Гостиварпред 13 часа

Несреќа со повредени на патот Гостивар-Градец: Малолетник со „сеат“ излетал од коловоз и удрил во паркирано возило

Македонијапред 14 часа

Нов тарифник, зголемени цените на геодетските услуги

Гостиварпред 15 часа

Пронајден кокаин, две лица од гостиварско задржани во полициска станица

Македонијапред 16 часа

Конкурс за ученици за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Гостиварпред 17 часа

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 4 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Македонијапред 1 недела

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Гостиварпред 4 недели

Иселување-Околу 200 деца од подрачје на Гостивар се отпишале од училиште по првото полугодие

Македонијапред 3 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 3 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Гостиварпред 2 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 2 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 2 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена