Поврзи се со нас

Македонија

Ренџерите ги покажуваат издржливоста и вештините, старт на јубилејните ренџерски игри

Објавено

на

Издржливоста, физичката, менталната и воено-стручната подготвеност на ренџерите во Армијата ставени на тест на 10-тите Ренџерски игри кои отпочнаа денес. Стартот на натпреварувањата беше означен со постројување на учесниците. Во следните неколку дена вештините и издржливоста во повеќе дисциплини ќе ги прикажат 12 екипи од исто толку армиски единици и за прв пат ќе се натпреваруваат по една екипа од единицата за брзо распоредување и специјалната антитерористичка единица од МВР.

Дисциплините се војнички и колку што е можно пореални до оние кој војникот ги сретнува на боиштето.

 

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена