fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Реновирањето на хирургија во Гостивар е при крај – просторот разубавен со уметнички дела

Објавено

на

Привршува реконструкцијата на хирургија во општата болница „Д-р Ферид Мурат“ во Гостивар.  Пациентите кои во иднина ќе се оперираат и третираат на ова одделение, ќе имаат современи услови според високи стандарди.

Изминатиот период се работеше на поставување на специјални подови, нови врати и прозорци, изградба на посебен оддел за интензивна нега на оперираните пациенти, целосно реновирање на болничките соби, опремување со клима уреди и телевизори и слично.

Болничката управа одлучила да го разубави просторот на хирургија за пациентите и тоа со уметнички дела. За таа цел Здружението на ликовни уметници од Гостивар „Драудакум“ донираше повеќе слики, кои ќе ги красат ѕидовите во одделението. Уметниците велат дека тоа е и еден вид на благодарност кон лекарската фела.

„Сведоци сме на едно тешко време во цел свет. Во борбата против ковид-19, единствени „војници“ кои не‘ штитат се медицинските лица. На ваков начин, симболично сакаме да им изразиме благодарност на сите лекари, медицински сестри и цел персонал што се тука за нас. Барем некако и ние да дадеме свој придонес да се хуманизира просторот, да му се даде духовна димензија“, изјави Решат Амети, претседател на „Драудакум“.

Директорот на болницата Јакуп Јакупи се заблагодари за донираните уметнички слики, нагласувајќи дека за пациентите секој позитивен аспект и момент придонесува за релаксирање.

Проектот за реновирање на хируршкото одделение чини околу 12 милиони денари, а се реализира од сопствен буџет на болницата.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!