Поврзи се со нас

Гостивар

Реоформен Младинскиот совет во Гостивар

Објавено

на

Во Гостивар повторно ќе функционира Локален младински совет, како тело кое ќе ја застапува младата генерација и ќе се залага за нејзините барања и потреби. Одлуката за реактивирање беше донесена на денешната седница на Советот на Општина Гостивар.

„Формирањето на Локалниот младински совет е нов предизвик и има за цел да го зголеми учеството на младите во заедницата, во креирањето на локалните политики, како и во донесување на одлуки важни за заедницата. За младите ова претставува мотивирачки чекор за активно граѓанство.“, рече Азра Нуредини, како координатор од локалната самоуправа, а потоа даде осврт на работата и функционирањето на младинските центри кои ги има во Гостивар, како и на активностите и проектите коишто тие ги спроведуваат со фокус на младата популација.

Локалниот младински совет на Општина Гостивар има 11 членови кои доаѓаат од средни училишта, подмладоци на политички партии и граѓански организации. Нивниот мандат ќе трае две години.

На денешната седница на општинскиот совет беа изгласани и годишни планови за вработување на неколку училишта, како и измена на планот за вработување на Општина Гостивар.

Советниците ја усвоија и Програмата за уредување на градежно земјиште, а донесоа и неколку други одлуки од областа на урбанизмот главно врзани со легализацијата на бесправно изградени објекти.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена