Поврзи се со нас

Магазин

Решена мистеријата на Бермудскиот триаголник?

Објавено

на

  Озлогласениот триаголник во Атланскиот океан меѓу Флорида, Порторико и Бермудските острови го привлекува вниманието на јавноста повеќе од еден век. Во оваа област мистериозно исчезнале десетици бродови и авиони. Причината до сега не била утврдена, а се појавувале разни теории што ги „голта“ бродовите и авионите: од подводни пирамиди до вонземјански бази.

  Последното истражување на британските океанографи покажало дека се работи за џиновски бранови кои се појавуваат во таа област, пишуваат светските медиуми. Ги нарекле „екстремно олујни бранови“, нивната висина изнесува над 30 метри, а се резултат на три олујни струи кои се вкрстуваат на местото. Стручњаците од Универзитетот во Саутемптон, за потребите на истражувањето вештачки создале такви бранови, како и модел на брод кој исчезнал во Бермудскиот триаголник во 1918 година, во кој имало 300 луѓе. Тие тврдат дека чудовишните бранови ја решаваат мистеријата која го мачи светот повеќе од 100 години.

  Најпознати исчезнувања во Бермудскиот триаголник:

  1918 – Бродот USS Киклопс исчезнал заедно со 300 луѓе на патот од Барбадос во Балтимор

  1941 – Бродовите Протеус и Нереус исчезнале на одвоени патувања од Девствените острови во САД

  1947 – Воениот Ц-45 супертврдина, исчезнал 100 милји од Бермуди

  1948 – Тудор 4 со 4 мотори се изгубил со 31 жртва

  1948 – ДЦ-3 е изгубен со 32 патници и екипажот

  1949 – Исчезнал и втор Тудор 4

  1950 – Изгубен е големиот глобмастер на американските воени сили

  1950 – Американскиот товарен брод СС Сандра долг 350 стапки, потонал без трага

  1952 – Британскиот транспортен авион Јорк бил изгубен со 33 лица.

  1954 – Локид констелејшен на американската морнарица исчезнал со 42 лица

  1956 – Хидроавионот Мартин П5М на американската морнарица исчезнал со 10 членови на екипажот

  1962 – Изгубен е КБ-50 танкер авион на американските воздушни сили

  1963 – Марине Силфур Квин, американски товарен брод долг 425 стапки, исчезнал со целиот екипаж.

  1963 – Два големи стратотанкери на американските воздушни сили исчезнуваат на едноставна вежба

  1967 – Изгубен е воениот УЦ-122 претворен во товарен авион.

  1972 – Германски товарен авион Анита, 20.000 тони исчезнал со 32 членови на екипажот

   

  Сподели на:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 3 часа

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 4 часа

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Гостиварпред 7 часа

  Гостиварската полиција вчеравечер приведе две лица

  Спортпред 8 часа

  КК Гостивар денеска од 18 часот ќе го нагости Работнички

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Тиква – кралица на есента со импресивни придобивки за здравјето

  Македонијапред 9 часа

  Се празнува Денот на македонската револуционерна борба

  Локални избори 2021пред 10 часа

  ДИК ќе ги соопшти конечните резултати од првиот круг на локалните избори

  Гостиварпред 24 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 1 ден

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 1 ден

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 1 ден

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 1 ден

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 6 дена

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 4 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Градоначалникот во заминување прави диви депонии и илегален бизнис со отпадот

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!