Поврзи се со нас

Гостивар

Рестрикциите го раздвижија вакциналниот пункт во Гостивар

Објавено

на

Воведувањето на ограничувањата за невакцинираните граѓани го зголеми интересот за антиковид вакцина во Гостивар и донесе поголема раздвиженост на вакциналниот пункт на Здравствениот дом. Од вчера, во угостителски локали, трговски центри и други објекти може да влегуваат само вакцинирани со две дози. По последниот ковид бран, следуваше  стагнација на имунизацијата во првиот град на Вардар, но изминатите денови, повторно се трошат голем број на вакцини.

„Од минатата недела има зголемен интерес за примање прва доза. Одамна не се случило да имаме по 150 нови пациенти за вакцинирање во текот на еден ден. Може да се каже дека за тоа придонесоа новите мерки коишто беа најавени, а се воведоа сега. На пунктот, вакцинацијата се одвива по истиот редослед, работното време ни е од 8 часот наутро до 18 часот попладне, а од викендот што следува ќе се работи и во сабота.“, информира д-р Дафина Богданоска, одговорна за вакцинацијата во Здравствен дом Гостивар.

Пред неколку дена започна и имунизација против сезонски грип. Лекарите информираат дека вакцините против двата вируса може да се примат истовремено. Доколку не се даваат во ист ден, нема ограничување во растојанието помеѓу двете вакцини.

Во препораките од Националната комисија за имунизација има неколку новини. Лицата помлади од 60 години, кои во друга земја се вакцинирани со една доза AstraZeneca, може да примат втора доза во Македонија, но исклучиво од Фајзер. Ризичните категории пациенти пак, за трета доза не мора да чекаат 6 месеци, туку може да се прими по три месеци. Кај лицата кај кои после првата доза, вакцинацијата е прекината или одложена од одредени причини и не е спроведена согласно упатствата на производителот, може да се комплетира вакцинацијата со давање на втора доза од Фајзер. Втората доза на вакцина на AstraZeneca да се спроведува најмалку 4 недели по примена прва доза на вакцина, што е во согласност со упатството на производителот кое дава можност втората вакцина да се даде помеѓу 4 и 12 недели по првата.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Restriksionet krijuan lëvizje në pikën e vaksinimit në Gostivar

Објавено

на

Vendosja e kufizimeve për qytetarët e pavaksinuar rriti interesimin për vaksinën kundër vaksinës në Gostivar dhe solli lëvizshmëri më të madhe në pikën e vaksinimit në Shtëpinë e Shëndetësisë. Prej ditës së djeshme në restorante, qendra tregtare dhe ambiente të tjera mund të hyjnë vetëm restorantet e vaksinuara me dy doza. Vala e fundit e Covid-it u pasua me ngecje të imunizimit në qytetin e parë të Vardarit, por ditët e fundit sërish po konsumohen një numër i madh i vaksinave.

“Që nga java e kaluar është rritur interesimi për marrjen e dozës së parë. Ka shumë kohë që nuk kemi pasur 150 pacientë të rinj për t’u vaksinuar brenda një dite. Mund të thuhet se për këtë kontribuan masat e reja që u shpallën dhe u prezantuan tani. Në pikën e kontrollit, vaksinimi bëhet me të njëjtin rend, orari ynë i punës është nga ora 08:00 deri në 18:00, ndërsa nga fundjava e ardhshme do të punojmë të shtunën”, tha dr. Dafina Bogdanoska, përgjegjëse për vaksinim në Shtëpinë Shëndetësore Gostivar.

Imunizimi kundër gripit sezonal gjithashtu ka nisur pak ditë më parë. Mjekët thonë se vaksinat kundër të dy viruseve mund të merren në të njëjtën kohë. Nëse nuk jepet në të njëjtën ditë, nuk ka kufi për distancën midis dy vaksinave.

Ka disa risi në rekomandimet e Komisionit Kombëtar të Imunizimit. Personat nën moshën 60 vjeçare, të cilët në një shtet tjetër janë vaksinuar me një dozë AstraZeneca, dozën e dytë mund ta marrin në Maqedoni, por ekskluzivisht nga Pfizer. Pacientët në rrezik nuk duhet të presin 6 muaj për një dozë të tretë, por mund ta marrin pas tre muajsh. Tek personat të cilët pas dozës së parë, vaksinimi ndërpritet ose vonohet për arsye të caktuara dhe nuk kryhet sipas udhëzimeve të prodhuesit, vaksinimi mund të kryhet duke dhënë një dozë të dytë të Pfizer. Doza e dytë e vaksinës AstraZeneca duhet të jepet të paktën 4 javë pas dozës së parë të vaksinës, e cila është në përputhje me udhëzimet e prodhuesit të cilat lejojnë që vaksina e dytë të jepet ndërmjet 4 dhe 12 javësh pas dozës së parë.

Популарно изминативе 100 дена