fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ретко „ДА“ во Гостивар – Пандемијата драстично го намали бројот на нови бракови

Објавено

на

Коронавирусот ги попречи плановите на младите парови да застанат пред матичар. Во гостиварско драстично е намален бројот на новите бракови. Според податоците од Државниот завод за статистика во април, мај и јуни во Гостивар се склучиле само 38, во Врапчиште 21, а во Маврово – Ростуше ниту еден нов брак. Споредено со лани, истиот период има три до четирипати помалку новоформирани брачни заедници.

Второто тримесечје од годинава беше и најпогодено од пандемијата, со карантини, полициски час, и други ограничувања. Во надеж за подобри времиња, идните младенци ги одложија свадбите, како и склучвањето на граѓанскиот брак.

Од златарите и бутиците за свечена облека во Гостивар, велат дека не паметат толку лоша сезона, каква што е оваа.

„Во нашето скоро 30-годишно работење немало ваква криза. Ништо не се продава. Порано се знаеше, доаѓале купувале златно, најмногу за невестите, оваа година е најлошото нешто што имаме доживеано. Вака не беше ни во 2001-ра кога имаше конфликт. Ако има свадби, печалбари, ќе живее градот, ако не, се ќе пропадне. Во Гостивар нема фабрики и некој аиндустрија. Од што ќе живее народот?“, велат трговците.

Забраната за организирање на свадби, крштевки и други прослави во угостителски објекти се уште трае. Угостителите и музичарите побараа надлежните да направат промена на протоколот и да дозволат организирање на такви настани, но тоа до сега не е прифатено.

Младите парови, коишто не сакаат да чекаат повеќе за брак, овој период се регистрираат во матичната служба, а прославуваат скромно – со најтесното семејство на заеднички ручек.

Според анализите на Државниот завод за статистика, во Македонија бројот на склучените бракови во второто тримесечје од годинава е намален за 66.5 % во споредба со истиот период лани.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 1 час

Еве го распоредот на часови кои ќе се емитуваат на МТВ

Гостиварпред 4 часа

Презентација во Гостивар – Млеко, месо, риба, мед, ајвар, туршија…како фармерите да ги пласираат дирекно во маркетите

Гостиварпред 5 часа

Состанок во Гостивар – Многу ученици немаат услови да се вклучат во онлајн наставата

Гостиварпред 5 часа

Младинци на плоштадот во Гостивар делеа бесплатни маски и средства за дезинфекција

Гостиварпред 6 часа

Регион на Гостивар има вкупно 89 активно болни со корона, денес потврдени 5 новозаразени и 5 оздравени

Гостиварпред 7 часа

Листа на училишта во Општина Гостивар кои добија согласност за настава со физичко присуство

Вестипред 9 часа

Синдикатот на УПОЗ бара да се повлече одлуката за фиксно работно време

Македонијапред 10 часа

Од утре администрацијата со фиксно работно време од 8 до 16 часот

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!