fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Ревија на носии и концерт на народни песни за 70 години јубилеј на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“

Објавено

на

Градското аматерско културно уметничко друштво „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар ги врши последните подговотки за прославување на големиот јубилеј – 70 години од формирањето. Настанот ќе се одржи во петок во Центарот за култура АСНОМ, а на програмата ќе бидат  ревија на народни носии и концерт на народни песни. Најавен е настап на Перо Пандиловски, Мирослав Крстески и Анѓела Фичуроска.

„Ова е голем настан за нас како културно-уметничко друштво, што ги потврдува заложбите и трудот за негување на традициите и фолклорот. Со оглед дека сме во услови на пандемија, нагласуваме дека ќе се почитуваат сите предвидени мерки за заштита.“, велат од ГАКУД „Браќа Ѓиноски“

Настанот ќе започне во 19 часот, а ќе се се пренесува и онлајн, преку фејсбук страницата на друштвото.

Почетоците на друштвото датираат од 1950 година, кога група на млади гостиварци се собрале да ги продолжат традициите на претходно постоечко друштво познато под името „Шивачки“, кое било формирано во 1936-та година, обновено 1945 година под името „Петар Богданов Кочко“, а по две години замрело со работа.

Повеќе за историјатот и развојот на ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ може да прочитате на следниот ЛИНК

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!