Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Револверот со кој Ван Гог се обидел да се самоубие – продаден за 162.500 евра

Објавено

на

Револверот од марката Лефосо, со кој холандскиот уметник Винсент Ван Гог сакал да изврши самоубиство на 27 јули 1890 година во францускиот град Овер-Сер-Оаз, продаден е на аукција за 162.500 евра.

Француската аукциска куќа Оксион Арт, претходно изјави дека револверот се проценува меѓу 40.000 и 60.000 евра. Купецот на револверот не е обелоденет.

После две години поминати на југот на Франција, на 20 мај 1890 година, Ван Гог се преселил во Овер-Сер-Оаз, северно од Париз, по совет на неговиот брат Тео. Докторот Пол Гаше, пријател на импресионистичките сликари, се грижел за холандскиот уметник кој во тоа време имал чести психолошки кризи.

Сликарот изнајмил соба во гостилницата на Артур Раву. Во тој период бил на врвот на неговата уметност, сликајќи по едно дело на ден.

Ван Гог на 27 јули 1890 година, заминал на прошетка во блиското поле и таму ја извадил кошулата, во обид да се убие се револверот што го зел од гостилничарот. Сепак, при пукањето револверот му се измолкнал од раката и уметникот паднал во несвест. Се разбудил во вечерните часови и така ранет тргнал кон гостилницата.

И покрај помошта на докторот Гаше, Ван Гог починал по два дена агонија.

Оружјето околу 1960 година го пронашол еден земјоделец на имотот и го предал на сопствениците на гостилницата Раву. Револверот, кој е поприлично оштетен, беше изложен во музеј посветен на Ван Гог во 2016 година во Амстердам.

Според експертите, оружјето било во земја подолг период што може да се совпадне со тезата дека било фрлено околу 1890 година. Во 2011 година, американските научници бранеа уште една теза, во која Ван Гог бил случајно ранет кога некои млади луѓе играле со оружје.

Ван Гог (1853-1890), кој почина на 37-годишна возраст, е еден од најголемите сликари на пост-импресионизмот и еден од најценетите сликари воопшто. Тој е основоположник на колорниот експресионизам, кој обожувал со црвена и зелена боја “да ги изрази страшните страсти на човечката душа”.

Најпознати дела на Ван Гог се „Луѓето кои јадат компир“ (1885), „Сончогледи“ (1888), „Житно поле и чемпреси“, „Ѕвездена ноќ“, „Ириси“, „Автопортрет“ и „Портрет на д-р Гаше“, „Пред портата на вечноста“

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 2 часа

Гостиварец каснат од куче скитник

Локални избори 2022пред 3 часа

Утре истекува рокот за пријавување за гласање во домашни услови за изборите за градоначалник на Маврово и Ростуше

Гостиварпред 6 часа

Физичка пресметка меѓу жители на Скудриње

Македонијапред 6 часа

Замрзната маржата на огревното дрво и пелетите

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: СДСМ, Медат Куртовски има силна поддршка од граѓаните

Локални избори 2022пред 7 часа

ИЗБОРИ Маврово и Ростуше: Промени, проекти, победи-порачува кандидатот на ВМРО ДПМНЕ, Мевмед Џафери

Македонијапред 9 часа

Во Тетово ќе се произведуваат електричните возила e.GO, соопшти Владата

Македонијапред 9 часа

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

Македонијапред 10 часа

Бензините поевтинуваат од полноќ, цената на дизелот останува иста

Гостиварпред 11 часа

Уапсени 8 лица во Гостивар, се тепале и оштетиле угостителски објект

Гостиварпред 11 часа

Гори депонија во атар на гостиварско Беловиште

Вестипред 12 часа

Лебот во Македонија за една година поскап за 35%, има највисока цена во Западен Балкан

Рецептипред 13 часа

Напиток за енергија и здравје – Вкусен и корисен

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 7 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 3 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Гостиварпред 1 недела

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена