Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Резултати од гласањето за Совет на Гостивар

Објавено

на

Државната изборна комисија ги објави првичните резултати од гласањето за состав на Советот на Општина Гостивар, со сите 121 преброено избирачко место.

Најмногу гласови доби советничката листа на Алијанса/Алтернатива-8.856 (28,15%), а по неа следува ДУИ- 8.296 гласа (26,37%). За листата на ВМРО-ДПМНЕ гласале 4.300 граѓани (13,67%), за листата на СДСМ 2.958 (9,40%), за листата на ДПТМ 2.815 (8,95%)… Остантите листи имаат под 1.000 гласови.

На изборите за Совет во Гостивар гласале 31.459 лица, што е 38,80% од вкупен број на гласачи. Неважечки ливчиња има 1.111.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor i shpalli rezultatet fillestare nga votimi për përbërjen e Këshillit të Komunës së Gostivarit, me të gjithë 121 vendet zgjedhore të numëruara.

Më së shumti vota morri lista e këshilltarëve të Aleancës/Alternativës-8.856 (28,15%), kurse pas saj pason BDI- 8.296 vota (26,37%). Për listën e VMRO-DPMNE kanë votuar 4.300 qytetarë (13,67%), për listën e LSDM  2.958 (9,40%), për listën e DPTM 2.815 (8,95%)… Listat e tjera kanë nën 1.000 vota.

Në zgjedhjet për Këshillë në Gostivar kanë votuar 31.459 persona, që është 38,80% nga numri i përgjithshëm i votuesve. Letra të pavlefshme ka 1.111.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена