Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Резултати од гласањето за Совет на Гостивар

Објавено

на

Државната изборна комисија ги објави првичните резултати од гласањето за состав на Советот на Општина Гостивар, со сите 121 преброено избирачко место.

Најмногу гласови доби советничката листа на Алијанса/Алтернатива-8.856 (28,15%), а по неа следува ДУИ- 8.296 гласа (26,37%). За листата на ВМРО-ДПМНЕ гласале 4.300 граѓани (13,67%), за листата на СДСМ 2.958 (9,40%), за листата на ДПТМ 2.815 (8,95%)… Остантите листи имаат под 1.000 гласови.

На изборите за Совет во Гостивар гласале 31.459 лица, што е 38,80% од вкупен број на гласачи. Неважечки ливчиња има 1.111.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Вестипред 9 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 12 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 13 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 15 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 16 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 17 часа

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 18 часа

Објавен конкурсот-Во средните училишта во Гостивар околу 1.300 слободни места

Вестипред 19 часа

Покренато обвинение против Доналд Трамп – Прв поранешен претседател на САД кој е кривично гонет

Гостиварпред 20 часа

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rezultate nga votimi për Këshillë të Gostivarit

Објавено

на

Komisioni shtetëror zgjedhor i shpalli rezultatet fillestare nga votimi për përbërjen e Këshillit të Komunës së Gostivarit, me të gjithë 121 vendet zgjedhore të numëruara.

Më së shumti vota morri lista e këshilltarëve të Aleancës/Alternativës-8.856 (28,15%), kurse pas saj pason BDI- 8.296 vota (26,37%). Për listën e VMRO-DPMNE kanë votuar 4.300 qytetarë (13,67%), për listën e LSDM  2.958 (9,40%), për listën e DPTM 2.815 (8,95%)… Listat e tjera kanë nën 1.000 vota.

Në zgjedhjet për Këshillë në Gostivar kanë votuar 31.459 persona, që është 38,80% nga numri i përgjithshëm i votuesve. Letra të pavlefshme ka 1.111.

Популарно изминативе 100 дена