Поврзи се со нас

Гостивар

Резултати од Министерство за култура – за Парк фестивал во Гостивар 2 милиони денари, за театарскиот фестивал Отело 1,2

Објавено

на

Министерството за култура ги објави резултатите од годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2021 година. За распределба на 11 милиони евра пристигнале рекорден број, 6.352 апликации.

„Морам да кажам дека сум разочарана што дел од апликантите побарале непристојно големи суми и побарале средства за проекти кои поради пандемијата на ковид-19 тешко дека ќе може да се реализираат. Исто така, забележавме дека исти лица си конкурираат сами на себе, еднаш се појавуваат како автори, друг пат како уредници, трета пат како консултанти, четврти пат како учесници во манифестација, петти пат како членови на жири-комисии, шести пат во групен проект, едноставно кажано исти лица си конкурираат самите на себе и така конкурсот ја изгуби смислата на натпревар. Неретки се и оние кои палицираа со копи-пејст проекти, кои изминатите години веќе биле поддржани. Во еден ваков сложен и крајно проблематичен контекст, и комисиите и јас како министерка, зазедовме став за една суштинска позиција: да се обезбеди одговорна, транспарентна и праведна дистрибуција на парите на даночните обврзници за културата“, истакна министерката за култура, Ирена Стефоска.

Поголеми суми за проекти од Гостивар се одобрени за „Парк фестивал“ околу 2 милиони денари и театарскиот фестивал „Отело“ – 1,2 милиони денари. Целосните листи со резултати може да се погледнат на страницата на Министерството за култура.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 17 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 20 часа

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена