Поврзи се со нас

Вести

Резултатите од ДНК анализата се очекува да бидат готови за неколку дена, изјави директорот на бугарската истражна служба

Објавено

на

За неколку дена се очекува да бидат готови резултатите од ДНК анализата, за со сигурност да се идентификуваат жртвите од несреќата на автопатот „Струма“ во Бугарија, изјави директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов, нагласувајќи дека заедно со македонските колеги го прецизирале начинот на кој ќе се работи истрагата за несреќата.

На местото на несреќата, Сарафов и портпаролката на јавниот обвинител Шијка Милева разговарале со Јавниот обвинител на Република Северна Македонија Љубомир Јовески и со шефицата на Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција Вилма Русковска.

– Бугарија очекува Република Северна Македонија да испрати биолошки материјал од роднините на загинатите во опожарениот автобус на автопатот Струма за да се завршат работите на ДНК тестовите, изјави Сарафов.

Тој посочи дека во тек се распити на жртвите и очевидците, но дека сè уште не е јасно што ја предизвикало експлозијата.

Останатите три автобуси, појасни Сарафов, се движеле 15-20 минути пред тој што се запали, како и дека во него имало и втор возач, но не е јасно дали е меѓу преживеаните.

Автобусот бил релативно нов, околу три години и претстои сложено форензичко и техничко вештачење.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Rezultatet e ADN analizës pritet të jenë të gatshme për disa ditë, deklaroi drejtori i shërbimit hetimor bullgar

Објавено

на

Për disa ditë pritet të jenë të gatshme rezultatet e ADN  analizës, që me siguri të identifikohen viktimat e aksidentit në autostradën “Struma” në Bullgari, deklaroi drejtori i Shërbimit hetimor kombëtar bullgar Borisllav Sarafov duke theksuar se së bashku me kolegët maqedonas e kanë specifikuar mënyrën në të cilën do të punohet hetimi për aksidentin.

Në vendin e aksidentit, Sarafov dhe zëdhënësja e prokurorit publik Shijka Mileva kanë biseduar me prokurorin publik të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Ljubomir Joveski dhe shefen e Prokurorisë për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, Vilma Ruskovska.

“Bullgaria pret që Republika e Maqedonisë së Veriut të dërgojë material biologjik nga familjarët e të vdekurve në autobusin e djegur në autostradën Struma për të përfunduar punën në analizat e ADN-së”, deklaroi Sarafov.

Ai tha se viktimat dhe dëshmitarët okularë po merren në pyetje, por ende nuk është e qartë se çfarë e shkaktoi shpërthimin.

Tre autobusët e tjerë, sqaroi Sarafov, kanë lëvizur 15-20 minuta para atij që ka marrë flakët, si dhe se në të ka pasur edhe shofer të dytë, por nuk dihet nëse është në mesin e të mbijetuarve.

Autobusi ishte relativisht i ri, rreth tre vjet dhe do të ketë një ekspertizë komplekse mjeko-ligjore dhe teknike.

Популарно изминативе 100 дена