Поврзи се со нас

Македонија

Резултатите од Пописот за шест месеци

Објавено

на

Вкупно 1.832.696 лица, 568.175 домаќинства и 837.255 станови се евидентирани со Пописот што официјално заврши вчера, а траеше 26 дена, почнувајќи од 5 септември. Во дијаспората се самопопишале 204.805 македонски државјани, најмногу од западноевропските, а многу помалку од прекуокеанските земји.

Резултатите се очекува да бидат објавени до крајот на март 2022 година, за шест месеци од денот на завршувањето на Пописот.

Како што соопшти синоќа директорот на Државниот завод за статистика (ДЗС), Апостол Симовски, занемарувачка е бројката на оние граѓани кои одбиле да се попишат, но деновиве ќе биде собрана и точно ќе се знае колку се. Против нив ќе бидат покренати соодветни постапки. Бројката е занемарувачка, рече Симовски, и може да се изрази во промили, не во проценти.

-Пописот е целосно успешно спроведен. Земјава покажа дека има капацитет да спроведе ваква тешка статистичка операција. Сите домови беа посетени, сите граѓани беа дел од пописот, а оние кои не беа опфатени, а се дел од базите на податоци, ќе бидат дел од пописот, истакна Симовски.

Тој информира дека со комбинираниот метод се овозможи ефикасно следење на попишувањето.

-Со помош на технички алатки се овозможи ефикасно следење на попишувањето и опфатот на единиците на пописот на терен. Изразено во бројки, тоа значи дека од опфатените објекти за живеење 91 процент беа предмет на попис, а девет проценти се објекти кои не се предмет на попис. Сите објекти кои беа предмет на попис беа посетени по неколку пати. Онаму каде што по неколкукратните обиди не се оствари контакт со граѓаните, тие беа повикани да се попишат во седиштата на општините. Оние кои тоа не успеаја да го направат, сепак ќе бидат дел од пописот, бидејќи се очекува да ги има во некоја од базите што ќе се користат при обработката на податоци, така што со сигурност знаеме дека целосно и успешно го опфативме населението кое во овој момент живее во државата, рече директорот на ДЗС и најави дека во наредниот период ќе продолжат следните фази од пописот.

Тој објасни дека прво, комисиите на пописните реони треба да ги финализираат завршните активности – прибирање на лап-топите, останатите пописни материјали и нивно враќање во Заводот, а потоа ќе почне процесот на обработка на податоците според утврдена програма и Акцискиот план.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Вестипред 2 часа

Часовникот на Хитлер продаден на аукција во САД за 1,1 милион долари

Рецептипред 7 часа

Пилешко во сос од 4 сирења: Ручек за целото семејство

Занимливостипред 8 часа

Барселона го изнајмува „Ноу Камп“ за свадби и фудбал

Вестипред 1 ден

Ердоган: Турција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Гостиварпред 1 ден

46 санкции за брзо возење на територија на СВР Тетово

Вестипред 1 ден

Втор ден воздушни и ракетни напади меѓу Израелците и Палестинците

Македонијапред 1 ден

На „Табановце“ се чека до еден час, на „Богородица“ до 30 минути

Македонијапред 2 дена

Регион на Гостивар со 24 новозаразени со коронавирус, во земјава 739

Вестипред 2 дена

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Македонијапред 2 дена

Почина актерот Митко Апостоловски

Гостиварпред 2 дена

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 дена

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 1 недела

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 2 недели

Харис од Ростуше успешно совлада тежок и несекојдневен спортски предизвик „Еверестинг“

Гостиварпред 2 недели

Конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар, доделени 45 од вкупно 70 стана

Гостиварпред 7 дена

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 2 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 5 дена

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Што, како, каде?!пред 2 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Момчиња од Гостивар фатени со марихуана на плажи во Охрид и Струга

Спортпред 2 недели

Прво место за екипата на Шаховскиот клуб „Гостивар“ на Првенството за жени

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 6 дена

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 4 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 5 дена

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Rezultatet nga Regjistrimi pas gjashtë muajve

Објавено

на

Gjithësej 1.832.696 persona, 568.175 amvisëri dhe 837.255 banesa janë evidentuar me Regjistrimin i cili dje mbaroi zyrtarisht, kurse zgjati 26 ditë, duke filluar nga 5 Shtatori. Në diasporë janë regjistruar 204.805 shtetas maqedonas, më së shumti prej shteteve perëndimore europiane, kurse shumë më pak nga vendet tejoqeanike.

Rezultatet pritet të jenë të shpallura deri në fund të Mars 2022, pas gjashtë muajsh nga dita e mbarimit të Regjistrimit.

Siç njoftoi mbrëmë drejtori i Entit shtetëror për statistika (ESHS), Apostoll Simovski, është i lënë anësh numri i atyre qytetarëve që kanë refuzuar të regjistrohen, por në ditët në vazhdim do të mblidhet dhe saktë do të dihet se sa janë. Kundër tyre do të ngrihen parashtesa adekuate. Numri është i parëndësishëm, tha Simovski, dhe mund të tregohet në promile, jo në përqindje.

-Regjistrimi është i kryer plotësisht me sukses. Vendi dëshmoi se ka kapacitet të zbatojë një operacion statistikor të këtillë të rëndë. Të gjithë shtëpitë ishin vizituar, të gjithë qytetarët ishin pjesë e regjistrimit, kurse ato që nuk kanë qenë të përfshirë, kurse janë pjesë e bazave të të dhënave, do të jenë pjesë e regjistrimit, theksoi Simovski.

Ai informoi se me metodën e kombinuar u mundësia ndjekje efikase e regjistrimit.

  • Me ndihmën e veglave teknikë u mundësia ndjekje efikase të regjistrimit dhe përfshirjes së njësive të regjistrimit në terren. E shprehur në numra, ajo do të thotë se nga objektet e përfshira të jetesës 91 përqind ishin lëndë të regjistrimit, kurse nëntë përqind janë objekte të cilat nuk janë lëndë të regjistrimit. Të gjitha objektet të cilat ishin lëndë të regjistrimit ishin të vizituar nga disa herë. Aty ky pas tentimeve të shumta nuk është realizuar kontakt me qytetarët, ato ishin të thirrur të regjistrohen në selitë e komunave. Ato që nuk arritën t’a bëjnë këtë, megjithatë do të jenë pjesë e regjistrimit, pasi pritet të jenë në ndonjë nga bazat që do të shfrytëzohen gjatë përpunimit të të dhënave, kështu që me siguri dijmë se në mënyrë të plotë dhe të suksesshme e përfshimë popullsinë që në këtë moment jeton në shtetin tonë, tha drejtori i ESHS dhe njoftoi se në periudhën e ardhshme do të vazhdojnë fazat e tjera të regjistrimit.

Ai sqaroi se së pari, komisionet e rajoneve regjistruese duhet t’i finalizojnë aktivitetet përfundimtare – mbledhja e lap-topave, materialet e tjera regjistruese dhe kthim të tyre në Entin, kurse pastaj do të fillojë procesi i përpunimit të të dhënave sipas programit të miratuar dhe Planit aksionar.

Популарно изминативе 100 дена