fbpx
Поврзи се со нас

Магазин

Ризикот е голем – Како да избегнете труење со храна во лето?

Објавено

на

Летниот период носи зголемен ризик од појава на труење со храна. Бактериите лесно се размножуваат на високи температури, а храна е подложна на расипување. Лекарите препорачуваат голема внимателност и повисоко ниво на хигиена, за да се спречат несакани последици по здравјето. На подрачјето на Гостивар летово за сега не е пријавен случај на помасовно труење со храна. Сепак, медицинарите имаат неколку корисни совети за граѓаните што е најбезбедно да јадат и пијат при топло време.

„Најважно е да се јаде што повеќе свежа храна, добро измиено овошје и зеленчук. Готвеното јадење да се консумира веднаш по подготовката, а производите кои се лесно расипливи  да се избегнуваат, на пример: мајонези, разни сосови, кремови кои содржат јајца и слично. Сладоледот да се купува од сигурни продажни места, пред консумирање да се провери изгледот, мирисот и вкусот, а доколку се купува пакуван сладолед задолжително да се провери рокот на траење“, советуваат лекарите.

Симптомите на труење со храна се јавуваат неколку часа по внесување на загаденото јадење или пиење, а може да траат еден до 10 дена. Зависно кој е причинителот, се јавуваат следните тегоби: гадење, повраќање, дијареа, болки во стомакот, можна е висока температура како и општа слабост на организмот. Компликациите се поверојатни кај лицата со хронични болести, помалите деца и брамените жени.

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!