Поврзи се со нас

Деца Родители

Родителство: Кој е најдобриот воспитен стил? – пишува Слаѓана Анѓелкоска, доктор по психолошки науки

Објавено

на

  По повод Денови на психологијата, кои актуелно се одбележуваат во Македонија, Слаѓана Анѓелкоска, доктор по психолошки науки од Центарот за социјална работа во Гостивар, пишува на тема Родителство и родителски воспитни ставови.

  Семејството претставува место во кое децата го стекнуваат првиот модел за интерперсонални односи и формираат еден модел на социјална интеракција. Семејните односи и релации кои се присутни во семејството во кое детето расте и се развива, ги пренесуваат надвор од семејството, а пред се во односите со другите деца.

  Воспитувањето на детето има за цел кај детето да развие способност да се прилагоди на културната група на која припаѓа семејството на детето. Родителите се преносители на културните идеи, oвие културни идеи го одредуваат начинот на кој детето ќе биде воспитувано, а тоа воспитување од своја страна одредува во каква личност ќе се развие детето. Каков метод на воспитување ќе се применува врз детето зависи од самиот родител на детето.

  Денес се верува дека должност на родителот е да ги задоволи потребите на децата. Родителите во своето воспитување најчесто ги користат истите методи на воспитување на своите родители. Присутни се неколку фактори кои што влијаат врз одредување на воспитните стилови на родителите врз децата. Родителите со повисоко образование се склони на поголема трпеливост кон децата, во однос на родителите со пониско образование. Родителите од руралната средина во поголем број се авторитативни во начинот на воспитување, во однос на родителите од градската средина. Мајките се помалку строги во однос на татковците. Помладите родители се повеќе демократски, во однос на повозрасните родители.

  Воспитните родителски ставови се формираат многу рано и се протегаат низ целото детство и адолесценцијата. Тоа преставува релативно доследен начин на однесување на родителот со кој се воспоставува целокупниот однос со родителот. Со промена на развојните потреби на детето се менуваат и воспитните стилови и емоционалните односи кои што се присутни во воспитните стилови.

  Најчест начин на групирање на воспитните стилови се во четири различни воспитни стила на однесување:

  1. Авторитативен воспитен стил кој се одликува блискост помеѓу родителот и детето. Родителите поставуваат разумни ограничувања, даваат сугестии и упатства, но дозволуваат отворена комуникација со децата, ги образложуваат своите ставови, ги прашуваат децата за нивните потреби и дозволуваат извесен степен на слобода во поглед на можноста за избор и донесување на одлука.
  2. Авторитарен воспитен стил се одликува со наметнување на постојан родителски авторитет. Родителите даваат наредби,децата слушаат и извршуваат. Комуникацијата е едносмерна –налог-извршување, а односот помеѓу родителите и децата се напнат и крут.
  3. Пермисивен воспитен стил го имаат оние родители кои што немаат никакви барања и ограничувања за нивните деца. Овие родители се топли и грижливи родители, не им се спротиставуваат на своите деца и се соочуваат со проблем да ги контролираат.
  4. Занемарувачки воспитен стил ги карактеризира родителите кои несе ниту вклучени нити заинтересирани за своите деца. Овие родители ниту поставуваат некои посебни барања ниту водат сметка за развојните потреби на своите деца. Децата од родители со ваков воспитен стил изразуваат најмногу емоционални проблеми и проблеми во однесувањето,покажувајќи ниско ниво на самопочитување,самоконтрола,слаб успех на училиште.

  Како најдобар воспитен стил од овие четири групи на воспитни стилови е авторитарниот воспитен стил каде што родителите се топли, грижливи, ангажирани. Овие родители се спремни  децата да ги стават пред одредени задачи, но во исто време им даваат и доволно слобода и сето тоа се одвива во атмосфера на меѓусебно почитување, партиципација и отворена комуникација помеѓу родителот и детето.

  Родителите кои што во своето воспитувања користат топол попустлив воспитен стил,тие родители емотивно се блиски со своите деца и кон детето изразуваат позитивни емоции. Во таа семејна атмосфера детето е сигурно во љубовта  и поддршка која што ја добива од родителот. Ладен попустлив воспитен стил се карактеризира со општа негрижа за детето, родителите кон детето се однесуваат ладно и одбивно и не се грижат за нивните потреби. Децата со рoдителите се во селективна комуникација за некои теми разговараат со мајката, за други теми со таткото. Таткото е повеќе ангажиран околу школскиот живот, додека пак мајките се непосредно вклучени во социјалниот и емоционалниот живот на децата.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 13 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 14 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 16 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 19 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена