Поврзи се со нас

Гостивар

Роднини на жртвите во несреќата кај Ласкарци: Паднаа маските на судот, оваа фарса треба да заврши

Објавено

на

Семејствата на загинатите во автобуската трагедија кај Ласкарци не се задоволни од изнесеното на денешното второ рочиште за супревештачењето за несреќата. Во изјава за медиумите Благојче Трпевски, чиј син го загуби животот во несреќата, подвлече дека испитуваниот вештак не давал конкретни одговори, а судот дозволувал се‘ што ќе побара одбраната.

„Паднаа маските на судот, оваа фарса треба да заврши. Ако веќе судот го нарача супревештачењето, тие вештаци треба да бидат со знаење, да ги соочат фактите, да донесат заклучот каде е вината. А не, доктор на науки на основни прашања на обвнитителот, како на пример „каков систем на кочење имал автобусот“, не знае да каже. На секое прашање на обвинителот ги листа страните на супервештачењето, 50-60 од кои повеќе се слики. Ова прераснува во циркус Монти Пајтон. Судијата дозволува судењето да оди во погрешна насока. Дозволува буквално се‘ што ќе побара одбраната со приговори, не дозволуваат обвинителот да постави едно прашање, да има конкретен одговор. Ги замолуваме уште еднаш, како родители, како оштетени да ги сослушаатт сите релевантни докази и факти“, рече Трпевски.

Адвокатот на оштетените, Владимир Николоски смета дека се прави обид целата вина да се префрли на возачот на автобусот.

„Жалам со што се соочуваме, кога претставник на тимот што го извршил супервештачењето, со титула доктор на науки, скоро на секое прашање на обвинителот, одговара со: не знам, не можам да утврдам, не се сеќавам, не го разбирам прашањето…И поради тоа сметам дека пропадна обидот на овие супервештаци, да целата вина се пренесе само на возачот, а сите други кумулативни проспусти на другите обвинети да се занемарат. Се гледа на што се оди, доктор на науки да одговара на прости прашања и да нема конкретен одговор на ниедно прашање. Очигледно е дека се префрла вината само на возачот.“, рече Николоски.

Супервештачењето што Судот го нарача во декември 2021 година беше одбиено од факултетите од државава, со објаснување дека нивните вешти лица веќе учествувале во претходното вештачење, а Техничкиот факултет во Битола, своевремено, дополнително извести и дека го вратиле предметот бидејќи нивните лиценцирани вештаци за машинство се стручни само за енергетика и не можат да вештачат моторни возила. Од Кривичен, потоа, информираа дека контактирале со Универзитетот во Штип и Машинскиот факултет во Скопје, од каде што биле известени дека тие немаат доволно лиценцирани вешти лица за сообраќајни возила кои не учествувале во претходните вештачења. Откако факултетите одбија, предметот беше испратен во Бирото за судски вештачења кое има можност да формира тим од лиценцирани вешти лица кои ќе направат супервештачење.

Обвинети во случајот за несреќата кај Ласкарци, што се случи на 13 февруари 2019 година, а во која загинаа 16 лица и над 30 беа тешко повредени, се Дурмиш Белули, сопственик на компанијата „Дурмо турс“, одговорниот за транспорт во фирмата, Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот, Маноил Трифуновски, кои се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека, тројцата вработени во станицата за технички преглед, Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски, се товарат за соучество во истото дело.

Судскиот процес за несреќата што започна во септември 2019 година го води судијката Диана Груевска Илиевска, а застапник на обвинението е јавниот обвинител, Дарко Јакимовски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 5 дена

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена