Поврзи се со нас

Занимливости

Rohonc Codex – Мистериозна книга напишана на непознат јазик

За мистериозната книга Rohonc Codex не се знае многу, освен дека е напишана на 448 страници и дека се појавила во Унгарија во 19-ти век. Непознато е кој ја напишал книгата, каде е напишана и што пишува во неа, со оглед дека текстот е напишан со мистериозна азбука која се состои од безмалку 200 симболи.

Илустрациите кои се наоѓаат во книгата прикажуваат детали од војни, а исполнета е и со религиска симболика која подсетува на христијанство, ислам, па дури и хиндуизам.

Можното потекло на книгата се поврзува со Индија, Сумера или древна Унгарија. Но, сѐ додека не се открие што пишува во книгата, нема да знаеме кој и зошто го напишал ова мистериозно дело.

Книгата е достапна на интернет и сите се повикани да пробаат да ја дешифрираат.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!