fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Ротквица – зеленчук корисен за цел организам

Објавено

на

  Ротквиците не се најпопуларниот зеленчук, но тие се еден од најздравите видови на зеленчук. Зеленчукот содржи и многу витамини, минерали и хранливи соединенија кои можат да имаат корисен ефект врз нашето здравје.

  Нутритивниот профил на ротквицата е многу разновиден и нуди широк спектар на хранливи материи кои можат да имаат големо влијание врз здравјето. Од фолати до соединенија на сулфур, ротквиците влијаат на многу различни аспекти на телото и можат многу да придонесат за здрав систем, внатре и надвор.

  Ротквицата помага во варењето на храната

  Дневниот внес на доволно влакна може да спречи запек, киселина и други дигестивни нарушувања. Ротквиците содржат добра количина на влакна. Конзумирањето на една порција ротквица секој ден ќе ви ги обезбеди влакната што ви се потребни за целосно функционирање на дигестивниот систем. Ротквиците можат да помогнат и при чир на желудникот со зајакнување на слузницата на желудникот и заштита на другите ткива во цревата.

  Ротквицата помага при дијабетес

  Ако имате преддијабетес или имате проблеми со шеќерот во крвта, консумирањето ротквици може да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта и да помогне во спречување на дијабетес тип 2. Овој зеленчук содржи антидијабетични својства кои можат да ја подобрат функцијата на имунолошкиот систем, да го подобрат навлегувањето на гликозата и да го намалат шеќерот во крвта.

  Ротквицата ја подобрува кожата

  Не само што ротквицата е полна со вода, туку и зеленчукот содржи високо ниво на витамин Ц, витамин за кој се знае дека е многу корисен за кожата. Витаминот Ц ја подобрува еластичноста на кожата помагајќи да се формира колаген, хранлива материја која ја сочинува структурата на кожата, коските и другото сврзно ткиво.

  Покрај тоа, обезбедува засилена заштита од УВ зраци на кожата. Фолната киселина во ротквицата го намалува оксидативното оштетување, а витаминот Б6 може да го намали стресот и спречува предвремено стареење.

  Ротквицата ја подобрува функцијата на имунитетот

  Витаминот Ц во ротквицата е витална хранлива материја за поддршка на имунолошкиот систем и за раст и поправка на ткивата. Витаминот Ц е моќен антиоксиданс кој може да помогне да се елиминираат болестите како што се грипот или обичната настинка.

  Ротквицата го намалува крвниот притисок

  Калиумот има регулаторни својства кои можат да ги балансираат телесните течности. Калиумот има многу позитивно влијание на крвниот притисок и може ефикасно да го намали крвниот притисок до нормално ниво преку функцијата на бубрезите.

  Ротквиците содржат умерено високи нивоа на калиум и можат да помогнат во балансирање на крвниот притисок кај оние со хипертензија. Покрај тоа, ротквицата, преку синтеза на колаген, може да ги зајакне ѕидовите на крвните садови и да го намали ризикот од атеросклероза.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 5 часа

  Во Гостивар за 6 часа санкционирани 52 возачи на мотоцикли

  Гостиварпред 6 часа

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Гостиварпред 11 часа

  Владиците г.Пимен и г.Јосиф отслужија молебен на гробот на Св. Кирил

  Вестипред 13 часа

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 14 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 15 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 16 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 17 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 18 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 1 ден

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 1 ден

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 1 ден

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 1 ден

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 6 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена