fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

И во Холивуд ги пијат – Шејкови за освежување и топење на килограмите

Објавено

на

Последните неколку години овие напитоци станаа омилен појадок или ужинка на луѓето ширум светот. Зошто да не го почнете денот со нешто што ќе ве освежи, а притоа ќе ви помогне во регулирање на тежината? И ѕвездите во Холивуд имаат свој омилен шејк!

 

Шејк од боровинки

Совршен за појадок или како ужина во текот на денот.

Состојки

• 1 чаша боровинки
• 1 чаша обезмастено млеко

Измешајте ги состојките во блендер, а потоа може да додадете и ленено масло кое дополнително ќе помогне за топење на мастите.

Шејк од домати и јогурт

Овој солен напиток е богат со антиоксиданти, витамини и хранливи влакна.

Состојки

• 2 домати
• ½ чаша јогурт
• ¼ чаша вода
• ½ лажичка сок од лимон

Состојките добро измешајте ги во блендер, а потоа додадете уште малку сок од лимон.

Алтернатива

Ако немате време, наместо шејк од боровинки или домати, напијте се зелен чај или лимонада.

Лимонадата помага во чистењето на организмот, а зелениот чај не само што ќе ве стопли во ладните зимски денови туку го чисти телото од токсини, ги разградува мастите и ви дава енергија и чувство на ситост.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!